Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stále se rozvodňující potok dělá Slavonickým starosti

SLAVONICE - Podmáčené domy, narušená statika, zničené zahrady a přelévání septiků trápí obyvatele okolí Slavonického potoka. Přestože lidé urgovali pomoc už při velkých povodních v roce 2002, zatím zůstává situace nevyřešená. Voda navíc potrápila Slavonice i vloni.

29.8.2007
SDÍLEJ:

DISKUSE. O situaci kolem Slavonického potoka hovoří Zdeněk Žampa z útvaru rozvoje a investic s Janou Kobosovou.Foto: Luboš Kryzan

Vyčištění koryta pomůže jen na krátko. Protipovodňová koncepce je hotová

Na problém proto upozornili i hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka zasláním dopisu. „Od pana Zahradníka přišla spíš politická odpověď. Poslal nám sice brožurku, jak se máme chovat při povodních, ale jinak to vyznělo spíš tak, že si máme pomoct sami,“ říká jedna z obyvatelek lokality u potoka a signatářka dopisu Tereza Kuhnová.
Slavonický potok není v majetku města, ale Zemědělské vodohospodářské správy oblasti povodí Moravy a Dyje, která se k problému do této doby stavěla vlažně. „Měli jsme zájem situaci řešit, a proto jsme si potok chtěli pronajmout a provést na něm některé zásahy, na které bychom mohli žádat o peníze z grantů. Jednání však ztroskotalo,“ říká za útvar investic Městského úřadu Slavonice Zdeněk Žampa. Město by totiž na pronájem části potoka, na kterém by dělalo práci za jeho vlastníka, platilo asi 24 000 korun, což rada odmítla.
V současné době ale ředitel Povodí Moravy a Dyje městu přislíbil, že zanesené koryto potoka vyčistí. Jedná se však jen o krátkodobé řešení.
„Od jara máme koncepci protipovodňových opatření pro celé město. K tomu se navíc zpracovává studie odtokových poměrů, která je výchozí pro projekt. Už teď žádáme o grant na zpracování projektové dokumentace na zadržovací nádrž směrem na Staré Hobzí,“ dodává Žampa.
Voda totiž netrápí jen domkáře kolem potoka, ale ohrožuje asi jednu třetinu města. V minulosti Slavonice obtékalo více potoků, vodu zachycovaly i dnes již zasypané rybníky a přirozený ráz krajiny, jako jsou meze a další zábrany. Tyto prvky však dnes chybí.
„Pro mě zatím není vyřešené nic. Je to jen návrh. Když jsem dům kupovala, řekli mi, že voda tam byla jen jednou v šedesátých letech. Ani němečtí starousedlíci si žádnou povodeň nepamatovali. Jenže tenkrát bylo koryto hluboké, dneska se říká, že ho prohloubit nejde. Na druhou stranu se před patnácti lety prý nedala udělat kanalizace, ale dnes už se s ní počítá,“ uvedla Kuhnová.

29.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení