Na Jindřichohradecku přibylo o víkendu karambolů na silnicích. Silničáři i obce nasadili na odklízení techniku

 

Karamboly

Jen za sobotu bouralo v souvislosti s bílou nadílkou minimálně šest řidičů. Neopatrná jízda na zasněženém povrchu se tak nevyplatila například řidičce Škody Fabie, která jela od Člunku směrem na Hospříz a při projíždění levotočivé zatáčky dostala smyk a narazila do stromu. Žena sice vyvázla bez zranění, ale způsobila škodu 90 000 korun.

„Zatím to není žádná katastrofa. V sobotu byly silnice udržované a i dnes silničáři jezdili. Jen zkrátka někteří řidiči nejsou ještě připraveni a možná i zapomněli přezout,“ řekl včera Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice, kde bývá tradičně hodně sněhu.

Úklid sněhu

Ve Studené, kde se o údržbu města starají sami, odklízeli sníh už v sobotu večer. Podle slov starosty Josefa Roda se totiž obávali, aby sníh nepřimrzl. „Máme traktor, sněhovou frézu a uvažujeme, že přikoupíme i další techniku. V devíti místních částech se o úklid starají místní firmy a družstva,“ říká.
Připraveni byli i silničáři, kteří podle informací Deníku vyslali do terénu všechnu dostupnou techniku. Jen v okolí Jindřichova Hradce tak na vozovkách „úřadovalo“ dvanáct vozidel. Na silnice prvních tříd vyjížděly sypače už mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní. Silnice druhé a třetí třídy si musely počkat o něco déle. Problémy měly jen odlehlé obce, kam se pluhy dostaly až kolem nedělního poledne.

Z bílé nadílky neměli radost majitelé domů. „Vloni jsem odklízel asi jen třikrát, tak uvidíme letos. Dům už jsem zásobil i posypovým pískem,“ řekl Jaromír Švec z Jindřichova Hradce.