O děti bylo v den stávky postaráno

Na včerejší dopoledne připravil náhradní program pro děti z prvního stupně stávkujících škol v Jindřichově Hradci zdejší Dům dětí a mládeže (DDM). „Nepřišlo ani jedno dítě,“ hlásil včera jeho ředitel Vladimír Prokýšek.

Jiný program

Stejně tak se nepřihlásil ani jeden strávník ze stávkujících škol na oběd do jídelny při 2. Základní škole v Jindřichově Hradci, kde byli přichystáni pro tyto školáky uvařit.
Jiná situace byla na Základní škole Větrná v Jindřichově Hradci. Tady 28 zaměstnanců nestávkovalo a 11 jich zůstalo v práci. Někteří z nich se pak střídali u 30 dětí, které tento den přišly do školní družiny a do školního klubu.
„Žáci se museli přihlásit předem, abychom mohli rozdělit služby. Dělali jsme to hlavně pro rodiče. Ne každý si může vzít dovolenou nebo dát potomka k prarodičům,“ uvedl ředitel školy Rudolf Macek.

Bez výplaty

Jak dále vysvětlil, stávkující zaměstnanci za tento den neobdrží plat, naopak ostatní pracovníci dostanou běžnou mzdu a navíc ještě peníze za hodiny odpracované v úterý v družině. „Se zaměstnanci, kteří zůstali ve škole, jsme na tento den uzavřeli smlouvu na pozici vychovatele,“ vysvětluje Macek.

Protest

Zatímco stávkující nesouhlasí s navýšením mezd jen o 1,5 procenta, což by nepokrylo ani předpokládanou pětiprocentní inflaci, a s nedostatkem peněz na pomůcky, učebnice a další vzdělávání kantorů, někteří jim oponují, že plošné rozdělování peněz nemá smysl. Uvítali by spíš změnu celého systému tak, aby byli finančně motivováni především kvalitní kantoři.