V Suchdole nad Lužnicí by problém s dovážením dětí vyřešila nová mateřinka

ro čtvrté největší město na Jindřichohradecku, pro Suchdol nad Lužnicí, by mohla přinést vyřešení problémů nová školka, kterou má vedení radnice záměr vybudovat. „V Klikově máme největší školku s kapacitou pro 50 dětí, v samotném Suchdole a Tušti je po 25 dětech. S novou školkou přímo ve městě by odpadly potíže s dopravou dětí,“ říká starosta Jan Kronika.

Zatím radnice jednala s dopravcem, tedy zástupci ČSAD Jindřichův Hradec o posílení o jeden odpolední spoj na Klikov, který by dál pokračoval až do Rapšachu a vracel se zpět. To by vyhovovalo i žákům z tamní školy, kteří by tímto autobusem mohli jezdit domů. S podobným problémem se museli vypořádávat i další obce. Například v Dešné na Dačicku dříve z místních částí do školky sváželi děti obecním mikrobusem.

Mikrobus skončil

„Pak jsme ale museli řešit otázku, kdo za děti po dobu přepravy převezme zodpovědnost, a když přišel nový silniční zákon, který nařizuje dětské autosedačky, tak jsme tuto službu zrušili. Nyní si rodiče děti vozí sami buď autem nebo autobusem,“ uvedl starosta Dešné Alois Adam. Pokračoval v tom smyslu, že otázku rizika a odpovědnosti za děti v daleko větší míře otevřel i případ Filipa Němce z nedalekého Cizkrajova, který málem utonul při školním výletě a má vážně poškozený mozek.

„Je to skutečně velký precedens. Naše škola kvůli tomu uzavřela obrovskou pojistku,“ dodal. Postižený Filip totiž vysoudil na škole patnáctimilionové odškodné a obec jako zřizovatel ji byla nucená uzavřít, neboť rodiče v obavách z budoucnosti začali děti přihlašovat jinam.