Na Štědrý den bývá většinou klid, shodují se ti, kteří tento den slouží

Podle slov primáře jindřichohradecké záchranné služby Miroslava Vlasáka bývají vánoční svátky standardní. „Zapíchnuté kosti v krku si lidé většinou dovezou na pohotovost sami. Nic neobvyklého jsem za ta léta nezažil,“ říká.

Podobnou zkušenost má i vedoucí lékařka dačické rychlé Ladislava Fabešová: „Kost v krku ani nepamatuji. Štědrý den bývá spíše klidný, lidé chtějí být doma a užívat si vánoční atmosféry, takže ani nikam moc nejezdí. Další sváteční dny už jsou daleko rušnější.“
Například v jindřichohradeckých kasárnách o svátcích slouží jen minimum lidí, aby je zajistili.
„Jinak se normálně drží třístupňová pohotovost, to znamená do 60, 240 a 360 minut. Lidé jsou normálně doma, ale musejí se do stanovené doby do kasáren dostavit. O svátcích je to udělané tak, že šedesátiminutovou hotovost mají ti, co bydlí blíž, aby to stihli a aby dojíždějící tady nemuseli zůstávat,“ zmínil mluvčí 153. záchranného praporu Karel Mochar.

Na Štědrý den je vždy na telefonu i pohřební služba. „V minulosti jsme na Štědrý den vyjížděli téměř pravidelně, ale poslední dva roky byl klid. Pro rodinu zesnulého je to na Vánoce vždycky o něco horší,“ říká provozovatel pohřební služby Charon v Jindřichově Hradci Michal Žoudlík. O práci v době vánočních svátků ví své i lékaři, kteří slouží v nemocnici.

„Za těch čtyřicet let jsem se něco nasloužil. Co mám na to říct? Je sice většinou klidněji, ale příjemné to rozhodně není,“ říká primář dětského oddělení jindřichohradecké nemocnice Rudolf Střítecký.

Malí pacienti se však mohou radovat, že je lékaři v případech, kdy to jejich zdravotní stav dovolí, propustí před Vánoci domů.
„Je to dlouholetá tradice, ve které pokračujeme. Někdy propustíme pacienta jen na Štědrý den a pak se musí zase vrátit,“ dodal Střítecký.