Posvícení bylo dříve symbolem ukončení polních prací a také čeládce končila na svátek Martina smlouva s hospodářem

Symbolem posvícení jsou pečené husy, koláčky, džbánky plné piva nebo vína a tradiční taneční zábava. Je pravda, že se dříve o posvícení zabíjeli kačeři a berani. To se dnes nahradilo tím, že se tato zvířata vedou v čele průvodu nebo se tančí kolem kačera uvázaného k židli. Všude ale přetrvává to, že se koná bohatá lidová veselice.
„U nás letos navážeme na tuto pozapomenutou tradici hned dvěma akcemi. První z nich je Svatomartinská husa a druhé bude Písečenské štrůdlování,“ informoval starosta Písečného Vladimír Macků.

Nová tradice

Založení nové tradice probíhá v rámci dispozičního fondu z programu Interreg a jedná se o přeshraniční spolupráci s městem Raabs.
„Svatomartinská husa je pečená na jablkách s červeným zelím a bramborovým knedlíkem. K tomu se bude podávat Svatomartinský Modrý portugal a chybět nebude ani ochutnávka pravého Svatomartinského rohlíku. To je sladký makový rohlík sypaný mandlemi,“ řekl starosta.
Martinské posvícení doplní ještě první ročník soutěže o to, kdo upeče nejlepší Písečenský štrůdl.

Obě výše jmenované akce se budou konat na zámku v Písečném nad Dyjí již v sobotu 17. listopadu a je možné je navštívit od 10.30 do 14. hodin.