Vedení města to bere jako jednu z prevencí proti kriminalitě mládeže

„Prakticky v celém městě a jeho místních částech kromě Přeseky nejsou výherní automaty povolené. Je tu pouze herna U Soukupů, která má výjimku ministerstva financí,“ říká místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.
Podle jeho slov hlavním důvodem prosazení vyhlášky byla obava, že by se na hazardní automaty mohly chytit i děti. „Vyhláška byla směrovaná proti kriminalitě mládeže,“ pokračuje Mráz. Občas se prý někdo na možnost instalace automatů na radnici ptá, ale je odkázán na vyhlášku, která mu to neumožňuje.
„Automaty nejde zakázat, takto by vyhláška neprošla, ale je třeba ji postavit tak, že je vymezený prostor, kde se smějí používat. A to jsou v Třeboni místní části Přeseka a Holičky,“ vysvětluje vrchní strážník třeboňské městské policie Vladimír Školka.

Jasné mantinely

Srovnává to s obdobnou vyhláškou proti prostituci, která funguje již několik let v Českých Velenicích, kde je také dané území, kde lepé děvy mohou postávat. Tabu je pro ně centrum města od značek začátek až po konec obce.
„Nemyslím si, že by v Třeboni bylo hodně výherních automatů před zavedením vyhlášky, ale určitě jejímu schválení přispěl statut lázeňského města,“ dodal Školka s tím, že radnice tehdy hodně předběhla dobu a patřila k prvním.
V řadě dalších míst hovoří proti zákazu argumenty mimo jiné i podnikatelské a ekonomické, neboť část příjmů z provozu jde i do obecní kasy.
„Asi je každého věc, jestli si jde zahrát na automaty, ale spíš by se mělo věnovat důsledné kontrole, aby takové herny nenavštěvovala mládež, protože je chytlavější,“ říká Iveta Skalická z Jindřichova Hradce.
„Hazard město neomezuje, herny a kasina jdou mimo něj včetně on–line terminálů. To povoluje ministerstvo financí. Hrací automaty na mince povoluje město ve správním řízení a vybírá poplatky,“ uvedl tajemník jindřichohradeckého městského úřadu Karel Přibyl s tím, že ale automaty na mince jsou na úbytě a další věci má řešit novela zákona.

Lenka Novotná, Jana Hýbková