Oblíbená podívaná na bagry hrnoucí dno rybníka nadlouho skončila

„Všechno bahno se vešlo na louku naproti bývalé vojenské správě, kde se rozhrne,“ říká místostarosta města Alfred Němec s tím, že jeho velkou část nejspíš vzala velká voda.
Ačkoliv původně panovaly obavy jak ze strany radnice, tak obyvatel, že výjezd naložených nákladních vozů nadměrně dopravně zatíží křižovatku „u kovárny“ a ve hře bylo i její úplné uzavření po nezbytně nutnou dobu, vše nakonec probíhalo hladce.

Nečekaná hloubka

Jak místostarosta informoval, Malý Vajgar překvapil i svou nečekanou hloubkou. „Nejspíš zde bývala kdysi nějaká strž,“ říká. Aby se rybník dal slovit, muselo v části pod baštou bahno zůstat a vytěženo mohlo být jen na úroveň výpusti tak, aby se dno svažovalo směrem od mostu.
Jaká je tedy závěrečná rekapitulace toho, co rekonstrukce obsahovala? Začátkem dubna se rybník slovil. Poté se budovala hráz s výpustí ve velkém Vajgaru, která oba rybníky v případě potřeby zcela oddělí. Zároveň se pracovalo na opravě kanalizačního sběrače, výpusti Malého Vajgaru a na přepadu, kde je nyní umístěna hydraulická klapka, která se automaticky sklopí v případě, že vodu nepojmou stavidla. A samozřejmě odvoz bahna a úprava dna, včetně vybudování loviště.
Jak bude vypadat finální účet, se zatím neví. Jisté ale je, že Malý Vajgar se napustí na požadovanou výši hladiny až poté, co výsledek zkontroluje poskytovatel dotace, tedy ministerstvo životního prostředí. Celá akce totiž spadá do protipovodňových opatření. Konec září tak má být měsícem nejen kontrol, ale také revizí a kolaudací.

Tráva shnije

Teplé léto a úrodné dno vypuštěného velkého Vajgaru způsobilo, že se zde dařilo náletové trávě. Někteří čtenáři Deníku se netajili názorem, že by tam mohly vyjet kombajny. Vzrostlou trávu však zalila voda . . .
„Víme, že to vadí veslařům a sportovním rybářům. Letos se to ale již nevyřeší,“ uvedl místostarosta s tím, že část trávy může posloužit jako potrava nové rybí obsádce a zbytek shnije.
Své by také mohla „odpracovat“ zima a část trávy vytrhat a odplavit ledové kry.