Rozdíl v ceně filmů na DVD je značný

Úbytek půjčování DVD je opravdu znát. Lidé chodí čím dál tím méně. Jen pohádky se ještě pořád docela půjčují,“ přiznala Ludmila Nouzová z jedné z posledních videopůjčoven v Jindřichově Hradci, které se udržely.

,,Videokazety už nepůjčujeme. Máme jich tu jen několik ke koupi,“ dodala Nouzová. O špatném stavu půjčoven svědčí i fakt, že v Jindřichově Hradci jich ubývá. V posledním roce skončily minimálně dvě. Místo na trhu neobhájily půjčovny hlavně na sídlištích.
Lidé si teď spíš filmy na DVD levně kupují, než aby si je za skoro stejné peníze půjčili. ,,Dříve jsem do půjčovny chodila často, pak ale zrušili moji oblíbenou. Teď si filmy buď od někoho přepálím, nebo si je kupuji v trafikách. Půjčovny se mi už moc nevyplatí,“ přiznala studentka z Jindřichova Hradce Jana Pechková.

,,Nejvíce se prodávají české komedie a pohádky. Naopak o zahraniční filmy zájem moc není,“ uvedl majitel obchodu s novinami v Jindřichově Hradci Vratislav Arnošt. ,,Filmy, které se neprodají, po týdnu vracíme. Pohádky jsou ale většinou hned vyprodané, takže ani není co vracet,“ potvrzuje trafikantka z Jindřichova Hradce Stanislava Böhmová.

Podle Arnošta není zájem třeba o film Čtyři z tanku a pes a podle Böhmové zase o DVD s Bolkem Polívkou. ,,Současně s novinami a levnými DVD prodávám i klasické DVD filmy. A je znát, že lidi je kupují méně. Zvlášť, když se sejdou dva stejné tituly. Třeba pohádka Kouzelný měšec stojí dvě stě korun, ale v edici novin čtyřicet. Nevýhodou levných DVD je, že je seženete jen omezenou dobu,“ upozornil Arnošt.
Největším hitem byla pohádka Tři oříšky pro Popelku. Té se prodalo okolo tří set tisíc kusů. Není se čemu divit. Běžně totiž takové DVD stojí čtyři sta až pět set korun a v edici novin okolo čtyřiceti.

Eliška Bučinová