„Na základě prosakujících velice znepokojivých informací, které jsme se dozvěděl na přelomu minulého týdne, jsem zmobilizoval své zdroje, abych soustředil podklady o připravovaném vývoji. Ten je nepříznivý pro celý region, a proto chci udělat maximum, abych tento krok zvrátil,“ sdělil včera šéf odborářů a senátor Milan Štěch (ČSSD) na narychlo svolané tiskové konferenci v J. Hradci.

Reforma armády

Pokračoval v tom smyslu, že již v červnu vláda požadovala od ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU–ČSL), aby vypracovala materiál o reorganizaci Armády české republiky.
Na 18. září mají být podklady připravené pro Bezpečnostní radu státu a 27. září se jimi bude zabývat vláda.
Právě do rozhodnutí vlády se nechtěl generál Picek, který v úterý přijel na pracovní návštěvu k jindřichohradecké posádce, o jejím dalším osudu vyjadřovat.
Podle včerejšího sdělení senátora Štěcha má armáda tři hlavní úkoly, a to obranu České republiky, obranu v rámci NATO a podporu složek integrovaného záchranného systému.
„A právě v návaznosti na snížení prostředků pro armádu je v materiálech i návrh na rušení záchranných praporů, kterých je nyní šest. Z toho jeden by měl spadat pod ministerstvo vnitra, dva reorganizovat na jednotky zaměřené spíše na bojovou činnost a do roku 2009 by se měly zrušit útvary záchranářů v Jindřichově Hradci, Kutné Hoře a Bučovicích. Dále je zde jmenovaná i letecká záchranná služba v Plzni – Líně,“ uvedl včera Štěch.
Podle jeho názoru je to především důsledek reformy financí, kdy se přesunulo daňové břemeno na střední skupinu a nedostává se peněz. Přesto by měl být tak závažný krok, jako je rušení záchranných praporů, předmětem veřejné diskuse.
O zachování jindřichohradeckého záchranného praporu, který mimo jiné představuje zhruba 300 pracovních míst, bude příští týden jednat s ministryní obrany Vlastou Parkanovou i jihočeský hejtman Jan zahradník (ODS).
„Chápu, že Armáda České republiky chce šetřit finanční prostředky a efektivně využívat lidské zdroje, ale šetřit právě zde nepovažuji za nejlepší, “ řekl hejtman Zahradník.

Rychlý zásah

Existence 153. záchranného praporu je však podle jeho slov pro celý jihočeský region významným bezpečnostním prvkem. A to nejen v oblasti ochrany obyvatel při řešení situací v době živelních pohrom, jako jsou například povodně, ale také pro zajištění rychlého a kvalifikovaného zásahu v případě problémů v jaderných elektrárnách Temelín i Dukovany.

Pomoc v nouzi. 153. záchranný prapor při povodních v roce 2002. Foto: Deník/ Lenka Novotná

Pomoc lidem

„Jako koordinátor záchranných likvidačních prací na území v Jihočeském kraji jsem na tuto skutečnost upozornil náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka,“ doplňuje hejtman a dodává: „Jednal jsem s ním už v době, kdy probleskly první neoficiální zprávy o záměru ministerstva obrany zrušit jindřichohradecký záchranný prapor.“
Jan Zahradník se proto v polovině srpna písemně obrátil i na ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Ve svém dopise napsal: „Vnější havarijní plány obou jaderných elektráren jsou na zásahu záchranných praporů postavené a žádný jiný prvek, ani integrovaný záchranný systém, není schopen jejich činnost v případě havárie JE Temelín či Dukovany nahradit“.
Jihočeský hejtman také zdůraznil, že v uplynulých pěti letech, kdy kraj zasáhly povodně, sněhová kalamita, přívalové deště i ledové bariéry na řekách, to byl právě záchranný prapor v Jindřichově Hradci, který svým rychlým a profesionálním zásahem plnil požadavky krizového štábu kraje.
„Zrušení 153. záchranného praporu v Jindřichově Hradci by značně oslabilo možnosti ochrany obyvatel a majetku při krizových stavech,“ dodal hejtman.