Nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem jsou jednoznačně stravenky. Tato forma příspěvku na stravu je díky zákonu pro obě strany výhodná. ,,Městský úřad poskytuje zaměstnancům stravenky v hodnotě sedmdesát korun a zaměstnanci si na ně přispívají dvacet devět korun,“ potvrdil tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Přibyl. Stejně tak v jindřichohradecké firmě Some dostávají zaměstnanci každý měsíc stravenky. ,,,U nás hradíme zaměstnancům stravenky v plné výši, to je sedmdesát korun na jednu stravenku,“ uvedl ředitel firmy Some Bohdan Soukup. Zaměstnanci Fruka – Schulz v Jindřichově Hradci stravenky nedostávají. ,,Naši zaměstnanci se mohou stravovat ve firemní jídelně. Tam je stojí jeden oběd zhruba dvacet korun. Zbytek doplácí podnik,“ ujasnil ředitel Fruka Josef Nejedlý.

Co se týká příplatku na pojištění už firmy nejsou tak jednotné a zaměstnavatel od zaměstnavatele se v poskytovaných výhodách liší. Na městském úřadě si zaměstnanci podle Přibyla mohou vybrat, jestli využijí tří set korunového příspěvku na penzijní nebo životní pojištění. Oproti tomu Fruko na pojištění nepřispívá. ,,Navrhli jsem zaměstnancům, jestli chtějí příspěvky na pojištění nebo zvýšit plat o čtyři sta korun, a oni se jednoznačně shodli na druhé možnosti,“ vysvětlil Nejedlý. V Some zaměstnancům platí životní pojištění a podle Soukupa plánují hradit i penzijní.
Na městském úřadě mohou zaměstnanci ještě využít příspěvku na rekreaci. ,,Každý zaměstnanec má možnost jednou za rok využít dvou tisícového příspěvku na jakoukoli dovolenou, musí to ale doložit potvrzením třeba od cestovní kanceláře,“ uvedl Přibyl. Této možnosti podle něj využívá asi polovina zaměstnanců.

Další výhody jako služební notebooky, mobilní telefony nebo auta už jsou pro většinu firem luxus a poskytují je jen nejvyšším pracovníkům.

Eliška Bučinová