Bez odborného doporučení žáka do školy nevezmou, k zápisu však být nemusí

„Rodiče u nás mohou přihlásit své dítě i do přípravné třídy základní školy. Ta je určená pro předškolní děti od pěti let ze sociokulturně znevýhodněného prostředí,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Jindřichově Hradci Pavla Mátlová.
Kromě toho může škola nabídnout vzdělání v první třídě praktické školy, která byla dříve označována jako zvláštní škola, určené pro děti s lehkou mozkovou retardací. Počítá i se zápisem dětí s těžšími formami mentálního postižení. Pro ně bude otevřená první třída speciální školy, známá dříve také jako pomocná škola.
„Pro děti s těžkým mentálním postižením, které ještě nejsou připraveny na vstup do první třídy, je přípravný stupeň školy speciální,“ dodala.

Speciální třídy

Strach o vzdělání svých dětí nemusejí mít ani rodiče dětí s těžkým vícečetným postižením. Jim je určena rehabilitační třída. Svojí třídu mají i děti s autismem.
Už ze zaměření školy vyplývá, že do první třídy zde nemůže nastoupit každý předškolák. Měl by totiž mít odborné doporučení ke vzdělávání na tomto typu školy.

Kdy a jak?

„K zápisu, který je 13. února od 9 do 15 hodin v budově naší školy v Jarošovské ulici, mohou přijít ještě bez tohoto doporučení a my rodičům vysvětlíme a poradíme, co a jak,“ doplnila Mátlová.
Už v pondělí 28. ledna od 15 hodin začne zápis do Základní školy praktické v Třeboni. „U nás je to složitější. Počítáme, že přijdou dvě, tři děti. Také se k nám dostávají děti, které nejdříve zkusí běžnou školu,“ vysvětlil ředitel školy Karel Kříž. Zároveň upozornil na nepříznivou situaci, kdy si často základní školy drží kvůli penězům i žáky, kteří patří do školy praktické. V současné době je zde přes 50 žáků a na odloučeném pracovišti v Rapšachu dalších 20 dětí.

Základní škola v Neulingerově ulici v Dačicích zaměřená na stejný typ vzdělávání jako předchozí jmenované chystá zápis na středu 30. ledna od 8 do 14 hodin.

Jasno naopak nemají v Základní škole praktické ve Slavonicích. Tady čekají, až jak dopadnou zápisy do zdejší základní školy. „Letos například nemáme ani jednoho prvňáka,“ řekla ředitelka slavonické školy Ludmila Přívratská.