Mnozí turisté po vystoupení z vlaku netuší, kde jsou. Názvy stanic mohou mást

Stejným rébusem se musejí proplétat i turisté, kteří na novobystřické úzkokolejce vystoupí na zastávce Kunžak – Lomy. Rázem se ocitnou v malé vesnici Lomy a velice často ani netuší, že do Kužaku je to dalších skoro pět kilometrů. Mnozí se pak ptají, proč to nejsou třeba Lomy u Kunžaku.
„Názvy stanic vycházejí z tradice. Je to dáno zřejmě tím, že tehdy městys Kunžak byl významně zainteresovaný na stavbě trati, takže se zastávka pojmenovala podle významného sídla,“ vysvětluje ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava.
A tak původně se zastávka jmenovala německy Kunžak, po celou první republiku do 60. let nesla název Kunžak – Lomy. Kromě období protektorátu, kdy to byly jenom Lomy.
„Poté se komunistům dvojité názvy jako přežitek nelíbily, takže to byl zase Kunžak a za naší éry v roce 1999 jsme zastávce vrátili historický název Kunžak – Lomy,“ říká Šatava a pokračuje v tom smyslu, že takové přejmenování není jen tak.
„Je to poměrně náročné správní řízení, kdy se ke změně vyjadřuje několik správních orgánů. Přehodit cedule jde jen na filmování,“ dodal.

Foto: Deník / Jana Hýbková