Nakažení virem HIV o zabodnutou jehlu je podle odborníků vyloučené.

MUDr. Tomáš Zábranský, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti

Se vší zodpovědností prohlašuji, že jde o čiročirou lež, poplašný vymyšlený řetězový mail (který se v internetovém žargonu nazývá „hoax“). Je technicky téměř vyloučeno zapíchnout do lavičky nebo sedadla městské hromadné dopravy jehlu tak, aby čněla hrotem vzhůru; injekční jehly jsou z neohýbavé oceli a při podobné manipulaci by se zlomily. Většina injekčních aplikací drogy je prováděna tzv. inzulinkami (set pevně spojené stříkačky a jehly na jedno použití); i tady je představa o zapíchnutí hrotem vzhůru čirou fantazií.

Podobný případ v České republice ani nikde jinde na světě nebyl prokázán a všechny podobné zvěsti pocházejí právě z výše zmíněného mailu. Přestože se v České republice každoročně několi lidí zraní o jehly, pohozené na veřejných prostranstvích typu parku (a v některých případech dokonce na dětských pískovíštích), nedošlo v takových případech podle mých informací dosud ani jednou k nákaze HIV ani hepatitidou B či hepatitidou C. To je pochopitelné i s ohledem na stabilitu resp. labilitu virů, které tyto nemoci přenášejí a jsou extrémně citlivé na vyschnutí. K přenosu dochází mezi uživateli drog navzájem sdílením jehel (aplikace toutéž jehlou bezprostředně po předchozí aplikaci jinou osobou) nebo parafernálií. Navíc pohozená jehla může pocházet také od diabetika. Sběr použitého injekčního náčiní od těchto pacientů není uspokojivě vyřešen.

Právě volně odhozené použité inzulinky příp. jehly ale představují potenciální nebezpečí pro veřejnost a právě na mnohostranné předcházení tomuto reálnému, typicky velkoměstskému jevu bychom se měli soustředit - nikoliv na hoaxy.

První článek na: https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/jh_infi_jehly20070410.html