Textilní průmysl prochází obrovskou krizí, ztráci své pozice a textiláci práci

Po třeboňském Otavanu, který zrušil téměř všechny své závody, přišly na řadu Jitka Jindřichův Hradec a Alma Nová Bystřice.

„Průběžně se chodí zaevidovat i zaměstnanci Almy Nová Bystřice. Na začátku května jsme vzali do evidence 28 pracovníků. Od dubna do prosince by mělo postupně odcházet do třiceti lidí,“ uvedla ředitelka úřadu práce v J. Hradci Stanislava Zemanová.
Novobystřická Alma se nejdříve dostala do konkurzu a ačkoli situace po nástupu správce konkurzní podstaty vypadala pro pracovníky nadějně, poté co věřitelé nedovolili novou půjčku na nákup materiálu, nezbyla jiná cesta, než továrnu po jednotlivých provozech uzavřít.
Nový vítr v plachtách sliboval i nový vlastník Jitky. Firma se měla ozdravit, odřezat nemocné větve a poté prodat jako funkční podnik. Nakonec padlo rozhodnutí o jejím zavření, neboť se zatím nepodařilo najít žádného strategického partnera.
Na Jindřichohradecku jsou to další významní zaměstnavatelé, kteří skončili. Kdysi nikdo nevěřil, že by se mohly zavřít tak slavné sklárny jako Český křišťál v Chlumu u Třeboně a nebo Otavan Třebon, který patřil k největším zaměstnavatelům v okrese.
Postupně uzavíral své závody, a to i v samotné Třeboni, a dnes zůstala pouze výroba ve Slavonicích.
Obdobný nepříznivý osud potkal i košíkáře z lomnického družstva Jipro.