VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzdělávání pro uplatnění v praxi

Již delší dobu nosím v hlavě několik myšlenek, které si nechci nechat jenom pro sebe. Po konzultaci se svým přítelem a odborníkem v této oblasti Bohumilem Doležalem, rodákem za Slavonic a dnes úspěšným podnikatelem, jsem se rozhodl jej zveřejnit. I on mi dal totiž za pravdu a některé jeho názory uvádím. Budu se těšit na Vaše stanoviska, vyjádření, popřípadě pomoc. Hlavně ale chci vyzvat firmy, město a rodiče k zamyšlení. Nedělám to pro sebe, ale pro další rozvoj města a spoluobčanů.

11.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Internet

Vzdělávací proces

Vzdělávací politika státu přešla do skutečného chaosu a troufnu si napsat, že koncepční řešení nechce ani slyšet a teprve ne udělat. Heslo „máme málo vysokoškolsky vzdělaných lidí“ je možná pravdivé, ale také je třeba brát v potaz mentální kapacitu národa a potřeby skutečné a ne pouze filosoficky deklarované. Ve společnosti došlo ke spuštění nekontrolovaného vzdělávacího procesu. Školy útočí na žáky základních škol, neboť oni jsou přísunem finančních prostředků.
V současné době máme 29 státních vysokých škol a 37 soukromých. Po zaplnění všech ročníků bude studovat na těchto školách na 250 000 studentů. Není to mnoho?
Naše společnost se potácí stále na hranici veškerých maxim. Všichni se musí učit buď německy nebo dnes anglicky. Žák, který není schopen do patnácti let pochopit, že po „h“ se píše „y“ je nucen mluvit anglicky, což ho velmi psychicky stresuje, ale v životě mu to moc nepomůže. Musí se zařadit do společnosti jak umí, lásku děvčeti musí vyznat ústně a ne písemně a dobrý životopis musí psát svým chováním a uměním. On to zvládne, ale my mu to neulehčujeme.
K problematice se vyjadřuje i Bohumil Doležal: „Současný školský systém v některých oblastech vzdělávání (především v technických oborech) nevychovává požadované množství odborníků, a proto velké i malé strojírenské firmy, aby neztratily konkurence schopnost vynakládají značné prostředky na vlastní školicí střediska, nabízejí finanční pobídky. Školský systém se za poslední léta vzdálil od podnikatelských firem. Za posledních osm let bylo i ve školství nastaveno několik nemotivačních systémů, které nepřináší požadovaný efekt.
Základní problém vidím již v základních školách. Přiblížit žákům, kteří končí školní docházku, možnost najít uplatnění v blízkém okolí, kde vyrostli s cílem, aby se z nich stali odborníci ve strojírenství a jeho obsluze například Heltosu, TRW – DAS.
Následně se dále rozvíjeli a pokračovali ve společenském životě na Slavonicku. Představuji si vytvořit na základní škole „koutek Heltosu“ katalogové listy výrobků (vrtačky, brusky atd.), fotografie pracovníků při zhotovování součástí, numericky řízené obráběcí stroje. Obsluha – maturanti nebo vyučení s maturitou, technický personál – příprava výroby, technologie, konstrukce – vysoká a střední škola technického zaměření, účetní, nákup materiálů, prodej výrobků na tuzemský a zahraniční trh – technicko ekonomické zaměření se znalostí angličtiny a němčiny. Foto pracovníka, který pracuje na PC .
Cílem by mělo být připravit alespoň jedenkrát za tři roky špičkového vysokoškolsky vzdělaného pracovníka, který by vnesl nové poznatky do technického a řídícího systému firmy (podmínka absolvent ZŠ ve Slavonicích) a dále by se neustále vzdělával s pokrokem a časem. Cílem běžného roku by mělo být získat pro strojírenství alespoň 5 žáků a 2 žákyně.
Vytváření blahobytu je cílem naší společnosti a zatím málo lidí si uvědomuje, že kapitál je o stupínek výše než vyšší vzdělání, a proto i schopný a podnikavý řemeslník si někdy vydělá více než vysokoškolsky vzdělaný člověk.
Je potřeba žáky a rodiče motivovat a vysvětlovat jim, aby si vybrali obor či školu, která bude zárukou, že po jejím ukončení naleznou uplatnění v blízkém okolí svého bydliště. Výsledkem bude snížení nezaměstanosti na Slavonicku, následně přestanou ubývat žáci v základní škole, což se následně kladně promítne i v jiných oblastech.
Je velkým paradoxem, že lidé si na jedné straně stěžují na nedostatek pracovních příležitostí a na druhé straně znatelně chybí odborní pracovníci ve strojírenství.“

Pohled společnosti

Všichni musí mít maturitu. Kdo nemá maturitu je člověk horší, méně uznávaný a tudíž málo potřebný ve společnosti. Opak je pravdou. Ten kdo umí řemeslo a umí ho dobře, ten má vyhlídky k práci daleko lepší než lidé středoškolsky vzdělaní, ale neznalí skutečného života. Kdo plní seznamy úřadu práce? Firmy potřebují proporcionálně vyvážené kvalifikační stupně (vyučence, středoškoláky, vysokoškoláky), ale kde vzít technicky vzdělaného středoškoláka?
Je nutné začít na základní škole. V současné době je největším podnikem ve městě Heltos. Co děláme proto, aby se firma rozvíjela a lidé zde pracovali převážně místní? V poslední době vůbec nic a to je velká škoda a nebezpečí. Pojďme sednout si dohromady a hledat společně řešení. Maturita je zkouškou, která ztrácí svůj význam, protože ji bude mít snad každý člověk. Na manuální práci nebude zbývat nikdo. Možná budeme angažovat cizí státní příslušníky nebo se možná stane zázrak. V sedmdesátých a osmdesátých létech absolventi technických průmyslových škol také pracovali na složitých strojích, nebo obráběcích centrech a pracují zde do dnešního dne.
Dnešní maturanti mají představu, že musejí sedět v kanceláři a pokud možno bez velkých nároků na ně kladených. Mnoho jich odchází z oboru a svoji budoucnost spojují s jinými aktivitami, které s technikou nemají nic společného. Nechci však všechny házet do jednoho pytle. Máme studenty dobré, někdy až vynikající. To je moc dobře.

Názor rodičů

Všichni rodiče snad chtějí pro své děti to nejlepší. Chtějí, aby se děti měly lépe než se měli oni sami. Je ale třeba si položit otázku, zda tím, že dítěti umožní vystudovat střední školu jak se lidově říká „z odřenýma ušima“, dali mu dobrý základ pro další život?
Dítě, které nemá dobrý základ vzdělání, nebaví ho zvolený obor, nebo nestačí tempu rozvoje oboru, je v životě stejně nešťastné a zná to každý z nás. Protože v práci trávíme podstatnou část života, je třeba tomuto rozhodnutí věnovat velkou pozornost. Nespokojený a nepřipravený člověk nepodává požadovanou výkonnost, je kritizován, finančně krácen, ostatními zesměšňován a proto více méně sám odchází. Odchází v lepším případě do jiné profese a jiném případě na úřad práce. Nejhorší investicí pro společnost i rodiče jsou mladí nezaměstnaní lidé.

Návrhy řešení

Navrhuji společný kulatý stůl, kde budou zástupci základní školy, okolních středních školy a firmy jako budoucí zaměstnavatelé, úřady práce, hospodářská komora, krajský úřad, metodici, zástupci města ve Slavonicích.
Věřím, že si zde řekneme, jak se v budoucnu bude rozvíjet průmysl na Slavonicku. Současní zaměstnavatelé ve strojírenství již dnes zápasí s pracovními kádry a to máme další firmy připravené na rozjezd.

Úkol pro učitele

Vytypovat vhodné žáky a minimálně dva roky je sledovat. Vytvořit v učebních osnovách prostor pro praktickou realizaci schopností žáků. V osmé třídě uskutečnit dvě až tři hodiny odborné návštěvy pro manuálně zručné a technicky zaměřené žáky (nikoliv všichni cca polovina třídy, nezapomenout na dívky- ve strojírenských podnicích tvoří třetinu zaměstnanců).

Východiska

Město Slavonice i celý mikroregion bude provádět osvětu technické práce na základních školách. Krajský úřad bude nápomocen ke zlepšení struktury učebních osnov. Učiliště přizpůsobí vyučovací proces potřebám praxe. Úřad práce zintenzivní rekvalifikace nezaměstnaných v technických profesích. Hospodářská komora by mohla připravit takzvaný Festival nabídek, kde se budou prezentovat místní firmy zajistí možnost exkurzí v jejich provozech a připraví své nabídky do tisku. Firmy připraví podpůrné a stimulační programy.

Závěr

Doufám, že takovýto malý rozbor přináší látku k zamyšlení a částečně pomůže při rozhodování rodičů o budoucím povolání jejich dětí. Každý z mladých je nadaný na nějakou činnost, každého baví něco jiného a každý má o svém životě jiné představy.
Přál bych si, aby v obzoru vašeho zájmu byly i technické obory. Konkurence firem bude v budoucnu zvyšovat cenu práce a řemeslo snad opět najde zlaté dno.

(autor je učitel Základní školy Slavonice)

11.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 33 000 Kč Ostatní technici elektronici Elektronik pro vývoj testovacích zařízení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vysokoškolské vzdělání technického směru se zaměřením na elektrotechniku, měření,regulace nebo automatizaci, - znalost AJ – pokročile, (německý jazyk výhodou), - znalost měření elektrických a neelektrických veličin, - znalosti zpracování signálu a regulace, - zručnost a znalost v oblasti elektroniky (el. obvody a vedení), stejně jako mechaniky, - řidičské oprávnění skupiny „B“, Základní rámec náplně práce:, - pracuje na neustálém zlepšování testovacích postupů, přináší inovace, - na globální úrovni pracuje na standardizaci testovacího vybavení, softwaru,, postupů a procesů, - zaměřuje se na automatizaci zpracování dat s cílem eliminovat manuální činnosti vnášející chyby, - zajišťuje a plánuje údržbu strojů a zařízení TSCD. Udržuje přehled o stavu zařízení , - má přehled o měřících zařízeních a snímačích podléhajících kalibraci. Pracoviště: Thk rhythm automotive czech a.s., Strojírenská, č.p. 160, 380 01 Dačice. Informace: Markéta Vetýšková, +420 384 456 262. Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 15 000 Kč Traktoristé a obsluha zemědělských strojů pracovník rostlinné výroby, živočišné výroby a dílen. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: polní práce; oprava zemědělské techniky; střídání v ŽV; obsluha zemědělských strojů - praxe výhodou;, ŘP skup. T; svářečské zkoušky či jiná technická způsobilost výhodou;. Pracoviště: Ciz - agro, a.s., 378 81 Slavonice. Informace: Marie Dohnalová, +420 384 493 107. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 6 500 Kč Účetní všeobecní účetní obce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE NA DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE!!!!, - KONTAKT POUZE EMAILEM NEBO TELEFONICKY!!!!, - znalost práce na PC, ŘP sk.B, znalost účetnictví obce. Pracoviště: Obec kačlehy, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Zdeněk Píša, +420 384 388 326,724 195 806. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 21 000 Kč Strojírenští kovodělníci Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Přijmeme zaměstnance do významné strojírenské společnosti v Českých Velenicích. Práce na HPP pro muže i ženy., , Pracoviště: České Velenice, , Zdarma zajištěná doprava komfortními autobusy z níže vypsaných měst/obcí:, , Třeboň, Rapšach, Chlum u Třeboně, Jindřichův Hradec, Nová Bystřice, Horní Stropnice, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí, Tušť, Majdalena, Halámky, České Velenice, i menších obcí na trase!, , Popis pracovní činnosti:, - obsluha jednoúčelového stroje, - manipulace s materiálem, , Požadujeme:, - ochotu pracovat na směny, - spolehlivost, , Nabízíme:, - mzda až 21 000 Kč / měsíčně, - půlroční prémie až 15 000 Kč, - stravenky + závodní stravování (obědy za 22Kč), - zajištěné ubytování, - příspěvek na dopravu nebo zajištěná firemní doprava zdarma, - možnost profesního postupu (možnost kurzů a školení), - zaměstnanecké výhody (příspěvky na penzijní připojištění, zaměstnanecké slevy a výhody,atd), - žádné poplatky za zprostředkování práce, , Kontakt: 608 822 658 nebo 608 462 072. cvcb@bohemia-manscraft.cz, do předmětu zprávy prosíme uveďte Delnik ve vyrobe, kod C56113.. Pracoviště: Bohemia manscraft, spol. s r.o. - české velenice, 378 10 České Velenice. Informace: Pavlína Morávková, +420 608 822 658.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třeboň. Rybník Svět. Ilustrační foto

Třeboň bude na pláži u Světa stavět koupaliště s bazény

Při Libníčských slavnostech se v sobotu působivě prolínala současnost s historickými etapami.
9

Libníč se vrátila do historie

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Malíkovem Nad Nežárkou se proháněli cyklisté

Ve 12 hodin odstartovali účastníci nejdelší trasy 19. ročníku MTB MARATONU - závodu horských kol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT