Památkové objekty hlásí zvýšený zájem turistů, denně jich chodí kolem tisícovky.
„Turisté nás vzali doslova útokem. Obvykle v létě máme návštěvnost v průměru 700 až 1000 návštěvníků. Ve čtvrtek přišlo dokonce na 1200 lidí. Nebylo ani kde zaparkovat. Vzhledem k počasí jsme vyšli turistům vstříc a otevřeli jsme i v pondělí,“ řekla kastelánka Landštejna Jiřina Mládková.
Zvýšenou návštěvnost zaznamenal i třeboňský zámek, který nabízí čtyři expozice, a Schwarzenberská hrobka. „Nejoblíbenější prohlídkovou trasou jsou Rožmberské renesanční interiéry. A teď v červenci je také veliký zájem o návštěvu hrobky. Například ve čtvrtek přišlo na zámek téměř 800 turistů a přes 600 do Schwarzenberské hrobky,“ informoval kastelán Pavel Hofman. Podle jeho slov zámkům přeje zatažené počasí, ale ne déšť. Voda totiž narušuje ochranné nátěry v interiéru.
Vodní zámek Červená Lhota láká hlavně české turisty, v zahraničí totiž není příliš známý. „Cizinci sem zavítají spíš výjimečně. Červenou Lhotu zahraniční turisté moc nevyhledávají, spíše míří na Hlubokou,“ uvedl stálý průvodce Jan Mikeš.
O státních svátcích si na Č. Lhotu našlo cestu kolem 1500 turistů, kterým se věnuje sedm průvodců. „Na prohlídky se chodí po 10 minutách. Samozřejmě se někdy stane, že dvě skupiny potkají, ale při takovém provozu to není jinak možné,“ dodal Mikeš.
„Návštěvnost přes svátky a víkend byla nadprůměrná. Přišlo kolem 5000 lidí. Poté co jsme upravili trasu C, kde je k vidění zařízení z loveckého zámečku Jemčina z 18. a 19. století, zaznamenali jsme o ni větší zájem,“ řekl kastelán jindřichohradeckého zámku Václav Bis.
Nejoblíbenější trasou ale nadále zůstávají renesanční interiéry Adamova stavení, tedy trasa A.