Okresní soud rozhodl, že má rodičům vyplatit patnáct milionů. Cizkrajovská škola však tak vysokou částku nemá a ani obec jako zřizovatel není schopna takovou sumu dát dohromady, neboť její roční rozpočet se pohybuje kolem pěti milionů korun.
Zastupitelstvo obce se již otázkou další existence školy zabývalo. „Dokončíme školní rok a ředitelka dostala pokyn pro personální a administrativní kroky, aby mohla být škola pozastavena. V současné době je totiž jasné, že bychom nenaplnili pro malý počet dětí třídy. Někteří rodiče v obavách z budoucnosti školy již své děti přehlásili jinam a podobná situace je i v mateřské škole,“ komentoval včera situaci starosta Cizkrajova Vít Krušina.
Poznamenává, že by obec jen nerada definitivně o školu přišla. Nezbývá nyní než čekat, jak dopadne odvolací soud.
„Pravděpodobně budeme muset hledat i fundovanější právní pomoc, aby závazek patnácti milionů nakonec nespadl na obec. Zatím s takovým soudním sporem nejsou žádné zkušenosti, takže nezbývá než se obrátit na nějaké experty,“ dodal Krušina.
Těžce postižený Filip Němec, který byl před osudným školním výletem zcela zdravé dítě, asi hned tak patnáct milionů nedostane. Nyní ho čeká unikátní léčba transplantací kmenových buněk v Dominikánské republice.