Nové pracovní smlouvy navýšily ceny letních pobytů až o jeden tisíc korun

Předpisy se promítly nejen do ceny, ale i do organizace času na táborech.

„Dříve jsme se dohodli třeba se studenty, kteří s námi předtím jezdili jako děti, a ti dostali zaplaceno méně, protože jeli často spíš z vlastního zájmu. Teď je musíme odmítat,“ vysvětlil ředitel Domu dětí a mládeže v J. Hradci Vladimír Prokýšek.
Díky této legislativní změně se cena letních táborů zvedla až o jeden tisíc korun, jak se ale zdá, zájem o tento prázdninový program neklesá. „Musím říct, že většina táborů se naplnila. Máme ještě nějaká volná místa, ale vypadá to, že zájem ovlivňují i jiné faktory než je cena,“ řekl Prokýšek.
Navýšení prostředků na mzdy není jediným problémem, který trápí pořadatele. Ti musí dětem zajistit od 7 do 23 hodin dozor. Jenže zároveň mají mít pracovníci zákonem dané přestávky a volno po určitém počtu hodin. „Hodně nás trápí pohotovost, kterou musí vedoucí či instruktoři držet. Ta se jim totiž započítává do pracovní doby,“ uvedl Prokýšek.
A kdo by měl s řešením nově vzniklých situací poradit? Ani Metodické centrum domů dětí a mládeže sídlící v Praze si neví příliš rady. Pomoc vidí pracovníci domu dětí v konzultaci s jedním z tvůrců zákoníku práce Jiřím Valentou. „Jedná se sice o placenou konzultaci, ale každoročně se začátkem letních táborů strkáme hlavu na špalek, tak doufám, že to k něčemu bude,“ řekl Prokýšek.
Kdo chce jet na tábor pomáhat zdarma, třeba pro radost či z nostalgie má také smůlu. Tato činnost není v zákoně zakotvena. „Nejvíc nás stejně mrzí, že nemůžeme legálně zapojit dobrovolníky, třeba bývalé táborníky,“ dodal.