Ne vždy člověk udělá dobře, když opuštěné zvíře vezme do rukou

Třeboňskou stanicí už prošla i mláďata kuny, vydry, ale i černého čápa, který uvízl v rašeliništi.

„Sloužíme jako první pomoc, takže zvířeti ošetříme zranění a pokud je jeho poškození trvalé, takže jej nelze vypustit zpět do volné přírody, tak ho převážíme do dalších specializovaných zařízení. Nejčastěji se k nám dostávají dravci s popáleninami od elektrického vedení. Bohužel, velice často je nutné amputovat končetinu. Také jsou případy, kdy je zvíře již v tak špatném zdravotním stavu, že mu nelze pomoci,“ uvedla pracovnice záchranné stanice Marie Kameníková.
Ne všichni lidé ale ve snaze pomoci opuštěnému tvorovi mu skutečně pomohou. Podle Kameníkové je někdy těžké rozeznat, zda je mládě skutečně opuštěné.
„Když jen někde tiše leží schované, tak čeká na rodiče s potravou. A ti k němu ani nemusejí jít. Jiné je, když píská a hledá mámu,“ popisuje.
Mládě opeřence vypadlé z hnízda může dát člověk zpátky, ptáci nemají takový čich, aby je pach člověka odradil. Navíc mládě se nedokáže dostat do hnízda samo a rodiče ho nehledávají.
U savců je to už jiné. Tam je lepší na mládě, pokud někde v klidu leží, nesahat.
Samozřejmostí by mělo být přenechat léčbu zranění na odbornících. Pracovníci záchranné stanice pro nalezené zvíře i sami dojedou a postarají se. Více informací o tom, jak správně postupovat jsou na stránkách Českého nadačního fondu pro vydru v Třeboni http://vydry.org.