Hasiči v Suchdole nad Lužnicí mohou vyprošťovat zraněné při nehodách.

Do budoucna by měli držet vždy čtyři lidé pohotovost.

Auto má i vlastní nádrž, která vydrží zhruba na deset minut hašení na prvotní zásah. Posádku tvoří dva lidé a za nimi okamžitě vyráží ostatní s cisternou. Součástí jsou i hydraulické nůžky na vyprošťování osob při dopravních nehodách, což jsou zásahy, ke kterým jsme předurčeni,“ uvedl Ondřej Vajo, který má vozidlo na starosti.
Město dostalo automobil od policie darem a do přestavby investovalo 300 000 korun.
„Pro Suchdol je velké plus, že naši hasiči mohou vyjíždět k dopravním nehodám. Jsme na hlavním tahu, kde je směrem k hranicím velký provoz. Hasiči by měli být zařazeni do budoucna jako JPO2, tedy jednotka, která by měla vyjíždět do pěti minut po vyhlášení poplachu. Časový horizont, kdy by se vše mělo uskutečnit, je rok 2009. Do té doby necháme proškolit potřebné lidi a vše připravíme. V praxi by pak měli držet hotovost čtyři lidé. Kraj na to obcím sice přispívá 150 000 korun ročně, ale zase se Změnil zákoník práce a je nutné počítat s minimální stanovenou mzdou na hotovost a také s odměnou při zásahu,“ uvedl starosta Suchdola, tedy čtvrtého největšího města okresu, Jan Kronika.
Je zastáncem toho, že by záchrana života měla přijít v co nejkratší době a přece jenom dojezd profesionálních hasičů z Třeboně je přes 15 minut.
Suchdolští hasiči už byli s novým zásahovým vozidlem u případu třikrát, z toho dvakrát na otevírání bytu a jednou u dopravní nehody.
Předvedli ho poprvé veřejnosti v akci na víkendové soutěži mladých hasičů v Hrdlořezích, které jsou místní částí města.