Víc vagonů na úzkokolejce přidat nejde

„Denně bude v 11 hodin jezdit pára do Nové Bystřice, odkud zajede do Hůrek, aby obsloužila kempy, a vrátí se do Nové Bystřice. Teprve pak pojede zpět do Jindřichova Hradce. Ve středu v 10 hodin ještě vyjede pára do Černovic,“ uvedl včera ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava.
V současné době má soukromý dopravce dvě parní lokomotivy a další z Polska je rovněž již provozuschopná, ale firma nyní čeká na oficiální povolení.
„Ještě letos máme na novobystřické trati pět párů motorových vlaků, ale pro příští rok chceme žádat kraj o povolení šestého páru, neboť zájem o dopravu stoupá a jsou dny, kdy lidé ve vagonech i stojí nebo se ani nedostanou dovnitř. Bohužel, nejde donekonečna přidávat vagony, byť lokomotiva jich asi šest utáhne. Ale v řadě zastávek nemáme tak dlouhé nástupiště a lidé by vystupovali někde do příkopu. Navíc vlak by jel pomaleji a nabíral zpoždění,“ vysvětluje Šatava.
K létu na úzkokolejce neodmyslitelně patří i řada doprovodných akcí. Například na příští neděli členové Klubu vojenské historie 29. pěší pluk J. Hradec připravují bojovou ukázku na nádraží Hůrky u Nové Bystřice, která bude zasazena do roku 1938.
Úplnou novinkou pak bude letní kino na hůreckém nádraží od 3. do 12. července. Diváky doveze večer motorový vlak buď z Jindřichova Hradce, anebo z Nové Bystřice a po skončení představení na louce hned vedle budovy s občerstvením je zase odveze zpět.