Milovníci koní si mohou vybrat z různě dlouhých a náročných tras. Před začátkem putování je dobré vědět, jaké služby lidem i zvířatům nabízejí jednotlivé statky, ranče a penziony.

A co to obnáší v praxi? „Milovníci koní mohou vybírat z nabídky různě dlouhých tras a také se dozví o jednotlivých stanicích na cestě a především o konkrétních nabídkách,“ vysvětlila spolumajitelka rodinné stáje v Horních Dvorcích nedaleko Strmilova Michaela Dubová.
Znamená to tedy, že je dobré si předem zjistit, zda stanice nabízí ustájení koně venku či uvnitř, jaký výběh má a jaký druh krmení je k dispozici, či zda je možné v místě krmení dokoupit. Bývají zde uvedené i informace o nejbližším veterináři a kováři.
„Kromě zázemí pro koně i jezdce, nabízíme i výuku jízdy na koni pod dohledem cvičitele na travnaté jízdárně. K dispozici máme i bryčku,“ informovala Dubová.
Na Jindřichohradecku najdete značené koňské stezky například v okolí Slavonic, kde jedna z nich vede přes Pfaffenchlag, zaniklou středověkou vesnici, či z Najdeku přes Dolní Radouň a Dvoreček. „Dobře vybudované stezky jsou na Šumavě a v okolí Slavonic, kde mají jezdci na koních k dispozici i hraniční přechod, kudy mohou přejet do Rakouska. Horní Dvorce leží téměř na hranici s Vysočinou a tady se stezky budují pomaleji, protože musíme komunikovat s oběma kraji. Mohu ale prozradit, že se chystá nová stezka z Jindřiše přes Oldřiš, Strmilov, Horní Dvorce a Světlou pod Javořicí,“ řekla Dubová.
Vysvětlila také, že s budováním stezek začal Jihočeský kraj a informace o nich najdete na webových stránkách www.turistikanakoni.cz, ale nyní spadá tato oblast pod Klub českých turistů a sekci jezdecká turistika. Připomněla také, že vhledem k tomu, že se jedná o poměrně novou záležitost, jsou další webové stránky ještě ve výstavbě. Nicméně v loňském roce vyšla mapa jezdeckých stezek, kde jsou stanice označené.
V budoucnu se chce koňská turistika zaměřit také na nabízení pobytů pro začátečníky, kteří by absolvovali základní výcvik a pak teprve vyjeli s průvodcem na stezku. „Někde už to takto funguje, ale je to nákladné, neboť provozovatel musí mít k dispozici více koní. Tady ve Dvorcích přestavujeme část statku na penzion a pak snad časem nabídneme i tuto službu,“ dodala Dubová.