Po malé zimní nadílce sněhu je o to více trávy. Plochy zelení zarůstají
Údržba a sečení travnatých ploch zaměstnává mnoho firem i lidí.
„Pokud jde o údržbu veřejné zeleně, tak zde máme nasmlouvanou paní, která se stará nejen o sečení trávy, ale i o úklid veřejných prostranství. Stejným způsobem máme zajištěný i hřbitov a nedaleký park. O tato místa se stará důchodce, který pracuje na dohodu. Stejně jsme zajistili tyto práce i v přilehlých obcích Dolní Lhota a Dvorce. Zde také pracuje člověk se kterým máme dohodu na dané práce. V loňském roce jsme měli nasmlouvánu firmu a celkové náklady na obhospodařování zeleně nás přišly na 250 000 korun. Předpokládáme, že letos s pomocí našich zaměstnanců ušetříme,“ řekla starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová.
„U nás v Jarošově nad Nežárkou si tyto práce děláme sami s pomocí vlastních zaměstnanců a brigádníků. Od začátku roku nás již práce na zeleni přišly na 76 000 korun. Je pravda, že se hodně kácelo i vysazovalo. Připravili jsme koncepci veřejné zeleně a koncem června projednáme na zastupitelstvu předložené připomínky. Hodně nám také pomáhají různé spolky,“ informoval starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod.
Pohled na neudržované a neposečené plochy není nic hezkého. Proto se většina měst a obcí snaží tato místa co nejlépe obhospodařovat.
„Zeleně u nás máme poměrně hodně. Tři parky, dva hřbitovy, Farskou louku, fotbalové hřiště, zeleň kolem komunikací a sportovní rybník,“ řekl starosta Lomnice nad Lužnicí Karel Zvánovec.
Město má na tyto práce zpracovaný harmonogram: Minimálně sedm krát ročně údržba parku a dva až tři krát se postarat o ostatní plochy. „Tento rozpis je samozřejmě orientační. Práce se samozřejmě provádějí podle potřeby. Spolupracujeme s místní soukromou firmou a náklady nás ročně vycházejí okolo 800 000 korun,“ dodal starosta.