„Kotce má na starosti jeden náš člověk, který tam i každý víkend zajíždí, aby se o psy postaral. Jsou víkendové služby a ke kotcům jezdíme denně. Naše zaměstnance v tomto směru i kontrolujeme,“ říká Prokopec.
Personální změny podle jeho slov nejsou tak jednoduché a pro firmu je lepší obsadit takovou práci vlastními zaměstnanci. Přesto se Prokopec spolupráci s onou ženou nebrání a chce s ní jednat.
Záchytné kotce, kam strážníci městské policie přivážejí zatoulané a odchycené psy, dříve byly v areálu Mihosu u jatek. Kvůli psímu štěkotu se bouřili někteří občané Na Kopečku, až musel Mihos psy přestěhovat.
Město nemá vlastní útulek pro opuštěná zvířata, takže musí využívat služby těchto zařízení v jiných místech. mimo jiné vozí bezprizorní čtvernožce do útulku v Malém Jeníkově u Strmilova. Jeho majitelé a příznivci se snaží nalézat opuštěným psům nový domov. Jednou z akcí je i výstava s názvem Strmilovský voříšek, která bude letos poprvé mezinárodní a bude se konat příští sobotu na kynologickém cvičišti ve Strmilově.
„U nás jsou psi umístěni pouze na přechodnou dobu, maximálně do jednoho měsíce. Do té doby se o něj většinou může přihlásit majitel a nebo se mu najde náhradní pán. Poté musí být psi umístěni v nějakém útulku,“ vysvětluje Prokopec.
Za první čtvrtletí letošního roku strážníci městské policie odchytili v ulicích města patnáct psů. Z toho byl jeden vydaný náhradním opatrovníkům a tři v kotcích zůstali. Nyní přibylo dalších pět.
Při hledání původního majitele hraje velkou roli označení psa. Zatím jen málo měst jde cestou čipování psů. Bohužel, velice často, když pes odněkud uteče, tak na sobě zrovna nemá identifikační známku, a pokud je vyhozen, tak už vůbec ne.