„K dispozici jsme měli 637 volných pracovních míst, což již dlouho nepamatuji, takže šance pro propouštěné se zvětšila. Navíc by do regionu měla přijít i šicí výroba, pro kterou nyní děláme výběrová řízení,“ komentovala včera situaci na trhu práce ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.
Vše se ale pravděpodobně změní na začátku června, neboť k 31. květnu by se měla zastavit výroba v jindřichohradecké textilce Jitka, čímž skončí na 185 lidí.
Mimo to pokračují veřejně prospěšné práce a objevily se i další příležitosti. Navíc hodně uchazečů prochází rekvalifikací. Asi největší zájem je o svařování.
Nejvyšší poptávka je po řidičích nákladních automobilů či autobusů. Tam byl požadavek na obsazení 75 míst. „I zde je možnost rekvalifikace. Pokud má zájemce příslib zaměstnavatele, tak ho můžeme poslat do rekvalifikačního střediska, kde získá příslušné řidičské oprávnění,“ sdělila Zemanová.
Dále zaměstnavatelé mají stále požadavky po pracovnících ve strojírenských oborech, ale i zednících a dalších stavebních profesích.
Z Evropských sociálních fondů je například i hrazený kurz digitální fotografie pro prezenční grafiku.
Nepříznivý vývoj je však pro dlouhodobě nezaměstnané, kterých bylo již 53,3 procenta. Zhruba jedna pětina uchazečů je bez práce přes dva roky.