Přehřátí organismu se projevuje zrychleným dýcháním a malátností

Poznamenala, že daleko hůř než koně jsou na tom třeba psi. To potvrzuje i veterinář Jiří Šubrt z Lomů u Kunžaku: „Pes se pohybuje dole po rozpáleném povrchu chodníků a silnic. Jednak ho zasahuje daleko více sálavé teplo z těchto povrchů, ale i třeba ze zdí domů, a protože nemá na rozdíl od člověka boty, ale jen holé tlapky, pálí ho to.“
Zdůrazňuje, že by v těchto dnech pejskaři měli omezit přes den pohyb psů hlavně ve městech na minimum, jenom k vykonání potřeby a poté ho nechat někde doma v chládku, kde je relativně i průvan. Případně mu lze máčet končetiny ve studené vodě.
„Někdy, i když má pes k dispozici dostatek vody, nemusí tolik pít, protože na rozdíl od člověka neví, že má ve větší míře doplňovat tekutiny, tak ho to chce občas nutit,“ pokračuje Šubrt.
Varuje před tím, aby lidé psy plemen s dlouhou srstí nechávali ostřihat, pokud to neupravuje standard. Tím zvíře ztratí izolační vrstvu a daleko hůře vedrům vzdoruje.
A příznaky přehřátí organismu? „Pes má zrychlený dech a jakmile je malátný, motá se, tak je nejvyšší čas zasáhnout. Postupně psa ochladit, přesunout do stínu, přikládat na temeno mokrý hadr a podobně. Rozhodně ho nenechat skočit do vody, aby nedostal šok,“ dodává zvěrolékař.