Kynologové ze Stříbřece chtěli pomoci při pátrání po ztracením chlapci. Nyní cítí velké zklamání, police je odmítla.

„Volali jsme tam ve středu odpoledne, že jsme ochotni přijet pomoc a zadarmo, ale neměli zájem,“ uvedla včera záchranářka Hana Hutterová, členka jindřichohradecké humanitární jednotky Českého červeného kříže a Sboru dobrovolných hasičů – kynologů v Mníšku. (Jení celé vyjádření je: https://reporter.denik.cz/CZ0313/).

Nebyli však jediní, služby záchranných psů také policii, v jejíž režii se pátrání vede, nabízel šéf kynologů Sboru dobrovolných hasičů Čech Moravy a Slezka František Schejbal, ale nakonec lidi rovněž nepovolával.

„Celý systém je trochu zkostnatělý a doplácí na to právě hledaní. Při takovém pátrání hraje velkou roli čas, neboť s každou hodinou klesá šance najít ztraceného člověka a zvláště dítě živé. A když nic jiného, tak naši psovodi dají jistotu, že propátraný prostor je čistý, tedy že se tam nenachází nikdo živý ani mrtvý,“ říká Schejbal.

Mluvčí klatovského okresního policejního ředitelství Dana Ladmanová na dotaz Jindřichohradeckého Deníku, pro nebyli ve středu dobrovolní kynologové záchranáři přivoláni, sdělila, že policie měla k dispozici svých několik služebních psů a navíc z časového hlediska by záchranáři dorazili až večer. A zásah kolem 21. hodiny končil. „Pozvat další kynology již nebylo zapotřebí,“ dodala.

Poté, co se včera objevila zpráva, že byl chlapec nelezen mrtvý vlastně v objektu, kde bydlel, záchranáři začali poukazovat na to, že důkladné prohledání bydliště a blízké okolí by mohlo ušetřit další práci stovek pátračů.

„Navíc naši psi jsou schopni hledat i v noci. Většinou se totiž přijde na to, že někdo chybí až večer, když nepřijde domů a teprve pak se rozjíždí pátrání,“ říká Schejbal, který se podílel na řadě úspěšných zásahů.

Také Hutterovi, respektive jejich fena Alké vloni v létě na Jindřichohradecku dopomohla k rychlému nalezení dvou utonulých.