Komu se stýská po prvomájových průvodech, ten si přišel včera na své v Sedle na Novobystřicku.

„S nápadem oživit po svém prvomájové oslavy přišel syn, když se tady zakládala místní kapela zvaná Sedelská zoufalka. No a letos už slavíme šestý nebo sedmý ročník,“ vysvětlila místní hospodská Charlotta Kněžínková, která byla sama oblečená za pionýrku.

Kromě pionýrů s mávátky a transparenty zde byly k vidění i „alegorické vozy“ vyzdobené portréty významných státníků či otevřená rakev s Vladimírem Iljičem Leninem i s čestnou stráží. Vyjížďku vesnicí nemohla pokazit ani nehoda jednoho z povozu taženého koněm, kterému se rozbilo kolo. Jeho posádce to náladu nezkazilo a průvod dokončila pěšky. „Dříve jsme do průvodu museli a nechtělo se nám. Teď, když už nemusíme, tak jsme to pojali jako recesi. Tady ve vsi nás žije jen asi 25 stálých obyvatel a je tu dost Pražáků. Šli jsme ale dohromady, a tak tu máme každý měsíc nějakou akci, v červnu dokonce tři,“ upřesnila Kněžínková.

K místním se přidaly i nedaleké vesnice Lhota a Bílá, které vyslaly své zástupce. „Dříve sem jezdilo i více traktorů, ale mnoho z nich už nemá technickou, a tak se chodí víc pěšky,“ dodává chalupář z nedaleké Lhoty Jaroslav Kalkus z J. Hradce.