Praxe v zahraničí přinesla nové zážitky, zkušenosti, ale i nějaký ten výdělek.

Na zahraniční praxi na řeckých ostrovech Kréta, Kos a Rhodos se přihlásilo celkem 9 studentů . „O možnosti stáže v zahraničí jsem se dozvěděl na prezentaci řecké kuchyně a jedná se o akci, která vznikla spoluprací hotelů a cestovní kanceláře. Vzhledem k tomu, že je to praxe na 3 až 4 měsíce, to znamená, že zasahuje i do školního roku, jelo tam šest studentů z nástavby a tři, kteří už odmaturovali,“ vysvětluje ředitel školy Jiří Toufar.

Za práci v restauraci či za barem dostávali praktikanti 230 euro měsíčně s tím, že měli vždy jeden den v týdnu volno. Zajímavé ovšem je, že studenti z Polska dostávali za srovnatelnou práci 300 euro.

Jak se studentům na zkušené daří, nám popsal Jiří Havlíček z Otína. „Nejel jsem tam kvůli penězům, ale kvůli zkušenostem a ty jsem také dostal. V zásadě si myslím, že co nás naučili tady, je stejné i tam. Věci naučené ze školy jsme úspěšně dokázali převést do praxe a určitě jsme tam neudělali ostudu,“ míní Havlíček.

Ten pracoval na Rhodosu za barem jako barman a občas vypomáhal v době večeří i v restauraci. K tomu, aby studenty přeřadili na jinou méně oblíbenou práci, například do kuchyně, tak jak o tom mluvili zlí jazykové, ale podle jeho slov nedocházelo. „Byly tam jisté změny v rámci přehození několika lidí mezi bary, ale jinak ne. Navíc ve smlouvě výslovně stálo, že se jedná o práci v restauraci či baru,“ dodal.

Kromě zkušeností poznal Havlíček během pobytu i kamarády a dostal několik dalších nabídek. Mimo jiné se studentům práce v zahraničí započítá do školní praxe a získají i certifikát.