I zemědělci na Jindřichohradecku čekají na spásný déšť. Situaci by zlepšil.

„Sucho je všude velké, ale tam, kde máme písečné půdy, už mohou být vážné problémy. Hlavně trávy na semeno jsou špatné. A pak také pícniny. Teď by měla být v plném proudu první senoseč a senážování, jenomže je velice málo hmoty. Sice výrazně klesly i stavy dobytka, ale přesto. Ani u ostatních ploch to není dobré. Když není voda, tak rostliny nepřijímají potřebný dusík. Prostě veškerá vegetace je na vodě závislá,“ komentoval včera situaci obchodní zástupce společnosti hospodařící na Třeboňsku K+K Břilice Vojtěch Leština.
Dalším nezanedbatelným problémem je i větší výskyt škůdců, a to hlavně u obilovin, což je ještě i důsledek letošní mírné zimy. Podle Leštiny by déšť mohl ještě nepříznivý vývoj zvrátit. Přesto je jasné, že nedostatek vláhy se podepíše na budoucí úrodě.
Zhruba stejné informace přicházejí i z dalších míst okresu. „U některých plodin se sucho již hodně projevilo. Hodně špatné je to u máku, který nám prakticky nevzešel a teď ho musíme buď přesívat, anebo zaorat. Když ale zaprší, tak by mohl nastat obrat a vše zlepšit,“ potvrzuje předseda Zemědělského družstva Budíškovice na Dačicku Jan Koutný.