Do evidence úřadu práce se absolventi škol zatím moc nehlásí

V okrese bylo bez práce 2121 dosažitelných uchazečů, tedy o 68 méně než v červnu, což je míra nezaměstnanosti 4,35 procenta.
Na Třeboňsku a Jindřichohradecku se dokonce dostala těsně pod hranici čtyř procent, zato na Dačicku mírně stoupla, a to na 6,91 procenta.
Průměrná délka, po kterou byli uchazeči o zaměstnání v evidenci jindřichohradeckého úřadu práce, činila 509 dní a věkový průměr byl 40,6 roku.
Ještě vloni patřila mezi nejvýznamnější a největší zaměstnavatele v okrese i textilní továrna Jitka J. Hradec. Ta však letos výrazně zredukovala stavy zaměstnanců a nakonec padlo rozhodnutí o prodeji firmy. Zatím ještě několik desítek lidí zajišťuje výrobu v úpravně.
„Ve své podstatě propuštění lidé z textilek našli obratem práci, mnozí ani nešli do evidence. Firmy nahlašovaly volná místa a otevřely zde i provozovny,“ komentovala včera situaci ředitelka Úřadu práce v J. Hradci Stanislava Zemanová s tím, že dalším faktorem jsou absolventi škol, kterých se zatím zaregistrovalo jen málo.
„Ani vloni nebyl v září nápor absolventů škol velký. Mnozí jdou dál studovat, řada z nich si najde práci sama a nebo odcházejí na studia do zahraničí,“ dodala.
Samostatnou kapitolou jsou například i učitelé. Většinou se jedná o nováčky, kteří na konci srpna nastoupí.