Nepořádek a zničené lavičky či koše znamenají pro Třeboň další výdaje

„Nával návštěvníků v Třeboni má i svá negativa. Často nacházíme poničené informační tabule a lavičky. Nejde rozhodně o zanedbatelné škody, ty se šplhají k deseti tisícům,“ říká místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz. Zde mají i zkušenost z loňských slavností, kdy vandalové naházeli z hráze rybníku Svět odpadkové koše do vody. Podle Mráze je znát, když skončí hlavní sezona. Poškozených věcí je v tomto období výrazně méně.
Kumulace většího počtu lidí má logicky za následek i navýšení odpadků a to stojí města další peníze navíc. To potvrzuje i místostarosta Slavonic Jaromír Vítů: „Uklízíme i v sobotu a neděli. Úklid zajišťují většinou dva lidé a máme spočítáno, že takový víkend přijde na tři až čtyři tisíce korun.“ Dále pokračuje v tom smyslu, že při příznivém počasí vyrážejí turisté spíše na cyklotrasy, kterých je v okolí dostatek a ve městě se tolik nezdrží. Při špatném počasí je to naopak.
„Odpad se sváží celý týden a o víkendu máme služby. Jsme domluveni s městskou policií, když je někde vysypaný koš či něco rozbitého, tak nám dají vědět a my tam dojedeme,“ vysvětluje ředitel městské společnosti Mihos Ondřej Prokopec. Od června už vysypávání košů stálo asi zhruba o 60 000 korun více než běžně. Víkend pak přijde asi na 4000 korun.