Lidé tráví dovolenou cestováním a o dlouhodobější ubytování ve městě nejeví zájem. Majitelům hotelů tak nezbývá nic jiného, než oči pro pláč.

„Celkově lze říci, že převládají kratší pobyty. Většinou se jedná o jeden až dva dny,“ říká recepční penzionu Na 15. poledníku František Týmal a jeho slova potvrzuje i vedoucí hotelu Concertino Michal Švihálek: „S ubytováním je to stejné jako v loňském roce. Pohyb návštěvníků ve městě byl v minulých letech podstatně vyšší. Situace se nezlepšuje a převládají dvoudenní pobyty.“

Hotely a penziony využívají buď stálí hosté, nebo turisté, kteří městem pouze projíždějí. Ti pak nehledají dlouhodobější ubytování. Ještě častěji však lidé bydlí někde v okolí a do Jindřichova Hradce jezdí pouze na prohlídky.

Ubytování jen na jednu noc

„Turisté se tu často zastavují jen na jednu noc. Výrazně se snižuje i počet těch ze zahraničí,“ uvádí Jiří Švihálek mladší, majitel Grand hotelu, který dodává, že na vině je špatná propagace města. „Návštěvníky nám v současnosti přebírají menší obce. Mnoho z nich má o Jindřichově Hradci pouze kusé informace,“ říká.

Vedoucím hotelů tak nezbývá nic jiného, než po celý rok nabízet pobytové balíčky, které obsahují vedle výhodných cen i doprovodné programy jako prohlídky zámků, zapůjčení kol, masáže a podobně. I přesto, že klesá zájem ze strany zahraničních turistů, většina hoteliérů zaznamenává jejich poměr vůči turistům z Česka půl na půl. „Pokud mám hovořit o poměru našich a zahraničních hostů, zájem z obou stran je vyrovnaný,“ potvrzuje informace Michal Švihálek.

František Týmal dodává, že většinou jsou to ale právě cizinci, kdo přijíždí na jednu noc.