Třeboň se zapojila do projektu Město bez bariér, situace se zlepší.
„Co týká centra Jindřichova Hradce, tak tam je to podle mého názoru dobře vyřešené. S obchody je to horší. Tam jsou často schody, a když už je tam zvonek, tak stejně často chybí nájezd. Nejhorší je to s elektrickými vozíky. Ty jsou větší a také daleko těžší a na některá místa se opravdu nedostanou. Stejnou situaci zažívají maminky s kočárky,“ vysvětlil vedoucí střediska Kontakt bB Ivan Jůna.
Podle jeho slov se situace sice postupně zlepšuje, ale mnohá místa ve městě skýtají pro vozíčkáře veliké překážky. „Se synem, který je na vozíku, bydlíme na Hvězdárně, kde není vůbec dobrá situace. Například některé chodníky sice mají nájezd, ale nakonec stejně narazíte na obrubník. Mnohem lépe je na tom sídliště Vajgar, tam se situace zlepšila,“ řekl Jůna.
Nejhorší je to potom v zimě, kdy jsou sice prohrnuté chodníky, ale už ne nájezdy. „Nemyslím, že bychom se setkávali s neochotou, ale byli bychom rádi za větší pochopení. Situaci zkrátka vidíme jinak než zdraví lidé. Pak by přece nemohla zdravotní posudková komise sídlit v prvním patře. Tam se sice člověk dostane výtahem, ale s tím, že je tam ještě mezipatro, si vozíčkář neporadí,“ dodal Jůna.
Třeboň se snaží vozíčkářům vyjít vstříc a zapojila se do projektu Třeboň – město bez bariér, jehož cílem je bezbariérově propojit různé instituce od zdravotnických zařízení po úřady. „Plán vytvářela pracovní skupina, kde byli i vozíčkáři, protože oni nejlépe vědí, co potřebují. Minulý týden jsme dostali příslib na 1 275 00 korun z ministerstva zdravotnictví na bezbariérové řešení chodníků před poliklinikou v Riegerově ulici. Navíc se z druhé strany budovy postaví výtah a v plánu je i bezbariérové WC. Tento týden bychom měli obdržet oficiální dopis a odhaduji, že s realizací začneme pravděpodobně do dvou měsíců,“ uvedla koordinátorka projektu Markéta Stefanová.
Město navíc žádá ještě o peníze na další projekty, a to na řešení Vrchlického ulice směrem ke katastrálnímu úřadu, a úpravy kina Světozor.