Roky čekaly koutky zeleně v centru města na zkulturnění. Nyní začnou sloužit lidem. Ten vedle veslařského klubu jako dětské hřiště, terasy pod kostelem sv. Jana Křtitele k odpočinku.
Proměnu obecní zahrady v bezprostřední blízkosti rybníku Vajgar na oázu sloužící dětským hrám iniciovali sami občané. „Byli jsme osloveni Sdružením vesnických žen a selek, že by chtělo hřiště, kam by mohly chodit matky s dětmi. Ze čtyř alternativ se jako nejpříhodnější ukázala nevyužitá obecní zahrada, která kdysi bývala vojenskou plovárnou,“ uvedl k prvotnímu impulzu pro rekonstrukci starosta Karel Matoušek.
Nezůstalo však jen u „my chceme, město udělej“, ale lidé sami svou prací přispěli k úpravě zahrady, Sdružení žen a selek se také podařilo prostřednictvím Nadace Via získat 200 000 korun. S investicí městu pomohl i grant ČEZu v rámci projektu s názvem Oranžová hřiště ve výši zhruba 700 000 korun.
„Tuto akci naše nadace podpořila velmi ráda. Žadatelé totiž nečekali jen na peníze, ale sami lidé se zapojili do stavby a město samo doplatilo zbývající částku peněz,“ řekl člen správní rady Nadace ČEZ Gustav Lust.
Zrození dětského ráje s celou řadou architektonických prvků, který nyní budou moci využívat nejen matky s dětmi, ale i mateřské školy, přišlo ve finále na částku 1 736 000 korun. „Osobně jsem velmi rád, že se podařilo realizovat i výstavbu domečku, který bude po opětovném napuštění Vajgaru sloužit pro půjčovnu loděk,“ dodal starosta Matoušek.
Po osmi letech, kdy město vědělo o nutnosti upravit i zahradu pod kostelem sv. Jana Křtitele, kolem níž směřují zejména turisté z parkoviště u Jitřenky do centra města, se letos našla v rozpočtu potřebná částka na její opravu.
„Předpokládá se, že tyto zahrady pod svatým Janem, jejichž rekonstrukci ve výši zhruba 1,8 milionu korun hradilo město ze svých prostředků, budou otevřeny každý den od 8 do 20 hodin,“ informoval vedoucí odboru rozvoje Zdeněk Maryška.
Obdivovaný a dříve zanedbaný pozemek tak bude nyní sloužit jako odpočinková zóna, skýtající jedinečný pohled na rybník Vajgar.
Zahrada s terasami kdysi po dlouhá léta sloužila jako školní pozemek 1. základní školy, ale poté, co se změnily školní osnovy a pěstitelské práce se v rámci pracovního vyučování dostaly na „vedlejší kolej“, byla školou vrácena městu.
Málokdo však ví, že právě toto místo skýtá jednu historickou raritu. Pod úrovní horní terasy, bezprostředně pod objektem kostela a kláštera minoritů, se nacházejí základy původní stavby pocházející z 15. století. Na prvotním odkrývání základů tohoto objektu se v letech 1988 – 1989 podílel někdejší archeolog a nynější europoslanec Vladimír Špidla.
Jak prozradil archeolog Muzea Jindřichohradecka a zastupitel Vladislav Burian, který později práce převzal, ve hře bylo ukázat tuto raritu nejen místním, ale zejména turistům. Z technických, bezpečnostních, ale hlavně i praktických důvodů, neboť každá „jáma“ vyzývá k tomu stát se odpadkovým košem, od realizace tohoto záměru bylo upuštěno. I bez turisticky atraktivního „taháku“ však toto místo jistě najde kladnou odezvu jak u místních občanů, tak u návštěvníků města.