I plazi se snaží přečkat horký den někde v chladném úkrytu.
„Zmije se sice vyhřívá v pětačtyřicetistupňovém horku, ale jen chvíli a pak zalézá. Většinou jde na slunce ráno, aby se nahřála po chladnější noci a pak k večeru, ale v těchto vedrech a na přímém slunci ne. To už by musela být nějaká, jak se říká, zpitomělá vedrem,“ uvedl včera jindřichohradecký chovatel plazů Rudolf Gabriel.
Ani jeho miláčkům, byť se jedná o terarijní zvířata, vedra nesvědčí. Proto je musí ochlazovat. Vypíná osvětlení, aby se omezil zdroj tepla, zatemňuje okna a podobně. I obyvatelé terárií v těchto dnech tráví daleko více času zalezlí v chladném úkrytu.
„Vyšší teploty sice snášejí, ale jen za určitých podmínek, tedy musí být i odpovídající vlhkost a podobně,“ pokračuje herpetolog Gabriel.
Připomíná, že i na poušti sice živočichové dokáží být zahrabaní v horkém písku, ale ten má víc vrstev a oni si podle potřeby hledají takovou, která jim vyhovuje, neboť spodní vrstvy mohou být chladnější a i vlhčí.
O nic lépe na tom nejsou ani další zvířata, jejichž domovem jsou teplejší oblasti, neboť i ta se většinou snaží největší vedra přečkat ve stínu.