Mirek Topolánek: Věřím, že vstup do Schengenu nebude nikdo litovat. Zbourali jsme hranice i v našich hlavách

Symbolického zvednutí závory se včera odpoledne ujal premiér České republiky Mirek Topolánek společně s hejtmanem Jihočeského kraje Janem Zahradníkem a předsedou bavorské vlády Güntherem Becksteinem. Ani jeden z nich neskrýval nadšení z toho, že se naše země zařadila mezi dalších třiadvacet, které patří do Schengenu. „Považuji to za další veliký mezník novodobé historie České republiky srovnatelný se vstupem do Evropské unie či NATO,“ řekl hejtman Zahradník.

Ve chvíli, kdy v noci ze čtvrtka na pátek, padly hranice, se uvolnil vstup do všech čtyř států, se kterými sousedíme. Celkem se jedná o zhruba 140 silnic, stezek či železnic, kde již nebudeme muset předkládat své pasy.
„Dnes jsme zbourali hranice, které ještě zbyly. Myslím to v tom nejobecnějším slova smyslu. Potřebujeme také zbourat hranice a bariéry v našich hlavách. Věřím, že tento akt můžeme považovat za konečné vyřešení našich polistopadových vztahů s Němci. Jsem přesvědčen, že dnešního dne nebude nikdo litovat. Jsem přesvědčen, že tento krok je dobrou zprávou pro celou Evropu,“ sdělil premiér Mirek Topolánek.
Ten společně s hejtmanem Zahradníkem novinářům vyvracel spekulace o tom, že by se snížila vnitřní bezpečnost naší země. „Myslím, že žádné nebezpečí nehrozí a my jsme pro to udělali maximum.“

Se vstupem do Schengenu jsou spokojeni hlavně takzvaní pendleři, tedy lidé, kteří pravidelně cestují mezi zeměmi. „Myslím, že je to skvělé. Na tenhle den jsme čekali dlouho. Věřím, že nyní bude cestování mnohem snazší,“ řekl jeden z řidičů projíždějících přes hranice s Německem Petr Kolár.

Přilákáme turisty?

Pozitivně hodnotí konec kontrol i starostové příhraničních obcí. „Bude na nás, zdali dokážeme přitáhnout nové turisty a nabídnout jim něco nového,“ doplnil starosta Strážného Jaroslav Pubal.
Ten se neobává ani zvýšeného počtu prostitutek u silnic. „Dnešní trend je spíše klesající a myslím, že se nezmění,“ dodal.
Slavnostní otevření závory se konalo i na přechodu Chlum u Třeboně, Staňkov – Schlag, Litschau. Pro lidi na obou stranách česko–rakouské hranice, ale i pro turisty je asi největší změnou to, že z původně turistické stezky, pro pěší, cyklisty a jezdce na koních, se stal přechod, přes který mohou od včerejška projíždět i auta do 3,5 tuny. „Ještě sice není hotové dopravní značení, ale to je otázka krátkého času,“ uvedl starosta Chlumu u Třeboně Jiří Hájek.

Cesta do rakouského Schlagu a Litschau byla před uzavřením hranic velice využívaná, lidé tudy chodili za prací na obě strany hranice, vozkové s koňmi vozili dřevo. „Sloužil jsem zde jako adjunkt hajný v letech 1946 až 1947, a to zde byl čilý ruch,“ vzpomíná Jaroslav Matoušek, který v roce 1994 byl při otevírání přechodu jako tehdejší starosta Staňkova.

Na Jindřichohradecku se včera slavilo také v Českých Velenicích. Symbolické setkání na hraničním přechodu si včera odpoledne nenechali ujít ani lidé z měst a obcí na Novohradsku a protilehlé rakouské straně hranic.