Nedostatek mléka se začíná promítat do peněženek


„Docela razantně se zdražení promítne v nárazových pásmech Čech. Tedy v krajích sousedících s Německem a Rakouskem, v jižních a západních Čechách,“ upozorňuje Michal Němec z Českomoravského mlékárenského svazu.
Podle něj hlásí rapidní růst cen i Německo, u másla až o 50 procent. Zemědělci by rádi výkupní ceny srovnali. „Začínají klást požadavky. Pro české hospodářství ale není srovnávání cen se Západem dobré, může totiž narušit celkovou výrobu. Musíme brát v potaz, že žijeme v Čechách a podmínky tu máme rozdílné,“ dodal.
Agrárníci a mlékaři se shodli, že momentální vývoj cen nelze určit. „Nikdo dnes neví, jak se budou trh a ceny vyvíjet. Uvidíme ve čtvrtém kvartálu, který je pro nás velice významný,“ míní Němec. Výrobce mléka omezují bruselské kvóty, což znamená, že pokud vyprodukují mléka více, hrozí jim nemalé sankce.
„Příliš problematice nerozumím, ale
kvóty EU jsou podle mě hloupost. Jsem zvědavá o kolik ceny stoupnou a doufám, že to nebude o pětinu, jak se říká. Všechno se zdražuje, stát by měl také zvyšovat naše příjmy,“ uvedla nakupující Aneta Koloušková z Tábora.
„Obecně se tvrdí, že dojde ke zdražení mlékárenských produktů o pětinu. Není to zase až tak záležitost ceny mléka, jako spíše nastavení marže obchodníky. Zemědělcům se dobře nežije, jsem pro zvýšení výkupních cen. Oni nyní vlastně prodělávají,“ nastínil šéf táborské agrární komory Ladislav Samec.
Obchodní řetězce vidí za tezí o zdražení spíše přání zemědělců. Za devět měsíců mléko podražilo téměř o korunu.