Společně s tím pelhřimovským, který funguje necelé dva roky, se tak stane druhým na Vysočině.

První babybox byl otevřen 1. června 2005 v Hloubětínském zámečku v Praze, kde má své sídlo soukromá gynekologická klinika. Tady bylo nalezeno již 11 odložených dětí.

Babyboxy už dohromady zachránily 23 dětí. Tím předposledním byla v červenci čerstvě narozené holčička, kterou někdo odložil do schránky v Ústí nad Orlicí. Lucinka byla nalezena v pondělí a v pátek již putovala do své nové rodiny.

„Myslím si, že babyboxy jsou dobrá věc. V dnešní době často nastávají situace, kdy je miminko nechtěné. A pak se babybox stává jedním z těch lepších řešení,“ říká jihlavská dětská pediatrička Sylva Lerchová.

Babybox je vyhřívaná 150 kilogramů vážící schránka, jejíž výroba přijde zhruba na čtvrt milionu korun. Na tuto částku je potřeba sehnat sponzory.
Tím hlavním je v případě Jihlavy nadace Jistota a také místní dárci (například některé obecní a městské úřady).

Jak probíhá dohoda o zřízení schránky mezi nemocnicemi a občanským sdružením Babybox pro odložené děti, osvětluje Ludvík Hess, její zakladatel: „Dnes to funguje tak, že některé nemocnice oslovuji já a některé se ozývají samy. V případě jihlavského babyboxu to byla jednoduchá domluva, nynější ředitel nemocnice Josef Čekal je můj dobrý přítel.“

A jak uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná, ze strany nemocnice je na instalaci již vše připraveno.