VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeši mají na výplatních páskách téměř nejnižší cifry z celé republiky

Jižní Čechy - V Jihočeském kraji jsou jedny z nejnižších platů v ČR. Průměrná měsíční hrubá mzda byla v roce 2007 podle Českého statistického úřadu 21 467 korun. Žebříček tradičně vede Praha s 33 553 korunami, druhým je Středočeský kraj, kde je tato mzda na hranici 25 035 korun.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv VLP

Po ředitelích si na jihu loni nejvíce vydělali vědci, technici, zdravotníci, pedagogové. Nejméně lidé bez kvalifikace.


V jižních Čechách si na nejvíce peněz podle tabulek statistického úřadu přijdou vedoucí a řídící pracovníci. Průměrně vydělají až 39 079 korun za měsíc. Za nimi jsou vědečtí pracovníci s 25 811 Kč. Technici, zdravotníci a pedagogové si z práce odnesou 24 747 korun měsíčně; lidé pracující v administrativě mají průměrně 18 166 korun, kvalifikovaní dělníci si vydělají 19 679 korun za měsíc. Nejhůře jsou na tom tak jako v ostatních regionech pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda je 12 703 korun.

Platy rostou rychleji

V prvním čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda 22 531 korun, to je v republikovém měřítku o 10,4 procenta (2120 korun) více než loni. Reálná mzda tak vzrostla o 2,8 procenta. Podle statistik se jedná o nejvyšší mzdový růst od posledního čtvrtletí 1998.
Nejvyšší růst vykázala tato odvětví: výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, rybolov a chov ryb, činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu a následně podnikatelské činnosti. Naopak nejnižší růst výplat statistici zaznamenali ve vzdělávání, veřejné správě a obraně, sociálním zabezpečení a zdravotní a sociální péči a také veterinární činnosti.

Od začátku roku nejvyšší průměrné mzdy dosáhlo odvětví finanční zprostředkování, kromě pojišťovnictví, (58 391 Kč) při meziročním růstu o 8,3 %. Na druhém konci pomyslného žebříčku je odvětví výroby textilií a textilních výrobků, kde je průměrný měsíční plat 15 577 Kč při meziročním růstu o 10,5 %. Přepočteno na koruny, zatímco v lépe placeném odvětví stoupla hrubá mzda téměř o 4,5 tisíce, v hůře placeném odvětví to bylo o necelých 1,5 tisíce. Mezi dalšími nejlépe placenými odvětvími jsou činnosti v oblasti výpočetní techniky a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie. Mezi nejhůře placené obory nadále patří zemědělství, myslivost a související činnosti a ubytování a stravování.

Minimální mzda se od loňského ledna nezměnila a činí 8000 korun. Celorepublikový mzdový vývoj ovlivňuje především podnikatelská sféra, protože její zaměstnanci tvoří v souboru sledovaných subjektů více než tři čtvrtiny.

Faktem ale je, že průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků, včetně příplatků za přesčas, prémií a odměn, náhrad mzdy a podobně, připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních statistik uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr.

Kdo jsou ti největší?

Největším zaměstnavatelem na Jindřichohradecku je v současnosti firma TRW-DAS v Dačicích. Má 1100 zaměstnanců; průměrnou mzdu si společnost nepřála zveřejnit. Personální ředitel Koloman Huťťan sdělil, že loni k nim do práce chodilo tisíc lidí, a počítá, že letos ještě další nábory proběhnou. Přijmout by údajně měli několik desítek uchazečů na místa operátorů výroby a montérů.

„Myslím, že jeden z našich výhodných benefitů je přijímání lidí na dobu neurčitou. Zaměstnancům také nabízíme rekvalifikace. Chceme, aby dostali šanci lidé, kteří opravdu chtějí dělat,“ láká Huťťan.

Jednou z největších společností na Písecku je Faurecia Components. Její tři závody v tamní průmyslové zóně dávají práci 1200 lidí.
Nejvíce pracovních míst v prachatickém okrese poskytuje firna Vishay Electronic, jež zaměstnává 600 lidí. Průměrná mzda se v podniku pohybuje mezi deseti a dvanácti tisíci korunami měsíčně, podle toho, jak zaměstnanci směnují. Hrubá mzda je zhruba 15 tisíc. Lépe jsou na tom s výší výplaty pracovníci ČZ, a.s., výrobní závod Strakonice, který je největším zaměstnavatelem na západu Jihočeského kraje. Včetně dceřiných společností tam chodí do práce 1900 lidí a jejich průměrná mzda se pohybuje kolem 18 700 korun měsíčně.

Výrobce komponentů do letadel, aut a další mobilní techniky Jihostroj Velešín má 652 zaměstnanců. Jejich průměrná měsíční mzda je vyšší než průměrná mzda v Jihočeském kraji. Činí 22 885 korun.

„Nejlepší“ peníze domů přinesou zaměstnanci českobudějovické pobočky firmy Robert Bosch, která poskytuje přes 2000 pracovních míst. „Výše průměrných měsíčních platů, včetně všech prémií a výkonových složek, směnových a přesčasových příplatků, se u nás pohybuje kolem 30 tisíc. Upozorňuji, že se jedná o průměrnou hrubou mzdu,“ sdělila Barbora Schelová za firmu Robert Bosch.

David Peltan

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení