Někdejší sliby o tom, že v kraji pod jadernou elektrárnou Temelín bude nejlevnější proud, se rozplynuly už dávno. Ti, kteří jim kdysi uvěřili a pořídili si v domě přímotopy a akumulační vytápění, ale spláčou nad výdělkem paradoxně nejvíc.

Právě Jihočechy, kteří používají k vytápění elektřinu, zasáhne nejvyšší zdražení elektrické energie. Ročně budou muset z peněženek vylovit až o sedm tisíc korun víc než doposud.

Energetická společnost E.ON zvyšuje od nového roku ceny elektřiny pro tarifní zákazníky v průměru o 16,5 procenta. „Rozsah zdražení se pohybuje od patnácti do osmnácti procent. Nejvyšší je u tarifů D26d a D45d, což jsou ti zákazníci, kteří topí elektřinou,“ upřesnil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

„Energetické společnosti mají nepřiměřené zisky a mají to politicky požehnané, to mě jako řadového občana ale nezajímá. Zdražovat se nemusí, chce to ale politickou změnu,“ nešetří kritikou energetický poradce Lubomír Klobušník. „Teď je u nás elektřina stejně drahá nebo i dražší než v Rakousku. Je to nefér vůči lidem, protože mají mnohem nižší platy,“ dodal.

„Když spořím a chovám se ekologicky musím být za to potrestán vyšší cenou a to nejen u elektrické energie, ale i u vody. O ekologii nikomu asi vůbec nejde, všem jde jen o prachy a zisk,“ rozhořčuje se Václav Vydral z Českých Budějovic.

Jak uvedl Vácha, za zdražením stojí hlavně vývoj nákupní ceny silové elektřiny na burze. E.ON totiž nemá vlastní výrobní zdroje. Podle modelových propočtů zaplatí domácnost s akumulačním vytápěním o 335 korun měsíčně více, což činí roční nárůst čtyři tisíce. Přímotopy vyjdou dráž ještě víc – o šest set korun měsíčně, tedy o více než sedm tisíc ročně.