Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeská ODS hledá předsedu: Kuba v. Bauer

Jižní Čechy –  Kdo bude šéfovat jihočeské ODS? Ač se seznam kandidátů může ještě rozšířit, už teď je jasné, že občanští demokraté  na regionálním sněmu, který se uskuteční v pondělí, budou volit mezi dvěma kandidáty. Úřadujícím předsedou strany Martinem Kubou a Janem Bauerem,  současným místopředsedou jihočeského regionálního sdružení a bývalým poslancem.

8.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Divíšek Martin

M. Kuba: Je třeba znovu hájit zájmy voličů

Podle Martina Kuby pro Deník má ODS šanci dostat se z krize. 
A to s novým vedením i jasně zformulovaným pravicovým programem.

Martin KubaV pondělí 13. ledna hodláte obhájit post předsedy jihočeské ODS. Proč do toho jdete znovu?
I přes nedobrý výsledek ODS jako takové v posledních volbách na tom jihočeská ODS není ve srovnání s ostatními regiony nijak špatně. Měli jsme v rámci ODS čtvrtý nejlepší výsledek. Tím se samozřejmě nemůžeme nijak zvlášť utěšovat, ale svědčí to o tom, že problém má celá ODS, nikoli pouze my v jižních Čechách. Naopak jsme regionem, který pokles preferencí postihl méně než jiné. Funkci hodlám obhajovat především proto, že mě k tomu vyzývá řada spolustraníků.
ODS je v krizi. Jaké léčebné metody je nutné použít, aby se 
z ní dostala?
ODS si musí na nadcházejícím kongresu zvolit nové vedení, které musí následně zformulovat jasný pravicový program naší strany, trpělivě ho v opoziční roli vysvětlovat a prosazovat a samozřejmě využívat chyb, které nově vzniklá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL bude dělat. Jiné cesty není. ODS přestala hájit zájmy svých voličů, neměla ukotvené programové teze. Bez toho prostě nemůže politická strana obstát. Já osobně i jihočeská ODS podporujeme na post předsedy Petra Fialu, který má určitě schopnosti i zkušenosti vrátit ODS na pozice, které tradičně zastávala.

Vaším protikandidátem bude Jan Bauer. Překvapila vás jeho kandidatura? Co o ní soudíte?
Honza Bauer je dlouholetý jihočeský starosta, poslanec a jeho domovská organizace jej vyzvala, aby se ucházel o post regionálního předsedy. Nepřekvapilo mě, že kandidaturu přijal. Je to zcela legitimní. Honza Bauer je řadu let členem nejužšího vedení jihočeské ODS, byl u jejích volebních úspěchů i neúspěchů a jeho ambice je v tomto směru pochopitelná. Uvidíme, koho delegáti zvolí. Na naše vzájemné vztahy to jistě nebude mít vliv.

Razíte uvnitř ODS názorovou jednotu, nebo spíše různost názorů. Ptáme se na to, protože váš protikandidát s názorovou jednotou příliš nesouhlasí.
Dlouhodobě prosazuji názor, že pokud chce být ODS velkou stranou, musí se naučit žít s různými názorovými platformami uvnitř strany. Stejně jako to umí velké strany v Evropě. Bohužel, v ODS to dosud fungovalo spíše tak, že ti, kdo se v ODS dostali do názorové menšiny, volili místo prosazování svých názorů uvnitř ODS odchod ze strany, kritiku ODS a zakládání různých vlastních „nezávislých" projektů. To je smrtící pro celou pravici, která se tím rozdrobila na spoustu malých subjektů, které spolu často ani nedokáží normálně komunikovat a spolupracovat. Tím samozřejmě umetáme cestičku jak levici, tak různým populistickým hnutím.  (boš)

J. Bauer: Chci změnit apatickou náladu

Na sněmu oblastního sdružení Prachatice byl na předsedu jihočeského regionu nominován Jan Bauer.

Jan Bauer.Proč jste se rozhodl kandidovat na zmíněný post? Byla jedním 
z motivů nespokojenost s dosavadním předsedou či fungováním regionálního sdružení?
Mým hlavním motivem je moje osobní potřeba něco udělat. Byl jsem úspěšným starostou, místopředsedou regionu, místopředsedou poslaneckého klubu a po 18 letech práce pro ODS nesnesu pomyšlení, že se nám vysmívají takové politické karikatury, jako jsou pánové Babiš a Okamura. Myslím, že mám dostatek zkušeností, abych pomohl ODS se znovu postavit na nohy.  Kandidatura na post předsedy regionu není mým primárním cílem, je to nutná podmínka, abych se mohl ucházet o post místopředsedy ODS.

Jak vnímáte situaci v jihočeském regionálním sdružení strany a celé ODS? Je podle vás šance vrátit se na výsluní?
Nálada je do značné míry poraženecká a apatická. A to je první věc, kterou bych chtěl změnit.
Jsme sice v preferencích na dně, ale pořád ještě máme to nejdůležitější, díky čemu jsme byli nejsilnější politickou stranou. Máme úspěšnou historii, o kterou se můžeme opřít, zastáváme ideje, na kterých stojí západní demokracie, a máme lidi, kteří je chtějí prosazovat. Možná dnes vypadáme jako ošklivý žabák, ale uvnitř toho žabáka je pořád ještě ten zakletý princ. Naše šance vrátit se na politické výsluní přijde brzy. Vznikající vládní koalice se začne hádat a rozpadat v okamžiku, kdy bude nová vláda jmenována.  Vede ji rozhádaná sociální demokracie, zatěžkaná Rathem, zavražděným Houskou a slabým předsedou. Sociální demokracie na své dno ještě nedopadla a až dopadne, strhne s sebou celou vládu.

Jak vnímáte osobnost současného předsedy regionálního sdružení Martina Kuby?
Martin Kuba je, samozřejmě, silný protikandidát. Já si Martina Kuby vážím pro jeho nasazení, se kterým se pustil do práce prvního místopředsedy ODS. Klobouk dolů. Je pravda, že jsme ve volbách utrpěli extrémní porážku, ale ta byla výsledkem dlouhotrvajícího vývoje, který už nemohl Martin Kuba zvrátit.

Čeho byste chtěl z pozice předsedy regionálního sdružení dosáhnout?
Jednou z věcí, ve které 
s Martinem Kubou nesouhlasím, je jeho důraz na názorovou jednotu ODS, která hraničí s potlačováním různých názorů uvnitř ODS. Já si naopak myslím, že v ODS nemusíme mít všichni stejné názory a nemusíme mluvit jedním hlasem. Jako předseda regionu bych chtěl podpořit vnitrostranickou diskusi, nebránit se názorovým střetům a podpořit lidi, kteří se nebojí jít do ideového konfliktu. Dokonce si myslím, že pokud se ODS chce znovu stát lídrem pravice, musí obsahovat názory z celého pravicového spektra. Myslím si, že ODS by měla akceptovat existenci názorových platforem a křídel. Násilným lpěním na názorové jednotě jsme odradili zástupy pravicových voličů, kteří měli jiný pohled na některé důležité otázky. Tito lidé se neměli v ODS s kým identifikovat.  (mat)CO SOUDÍ O KANDIDÁTECH NĚKTEŘÍ ŠÉFOVÉ OBLASTNÍCH ORGANIZACÍ ODS (OKRESŮ)?

Stanislav Podlaha, Strakonice: „Zprávu o kandidatuře Jana Bauera slyším od vás poprvé. Ještě než odpovím, chci uvést, že ve středu je nová volba lídra ODS naší oblasti a já nekandiduji. Ale budu podporovat Martina Kubu. Je to schopný člověk a je škoda, že jeho ministerská dráha skončila brzy. V parlamentních volbách dosáhl i přes kauzy, které ODS provázely, velmi dobrého výsledku. To neznamená, že bych si nevážil i Jana Bauera. Prostě jsem víc na straně Martina Kuby.

Petr Eliáš, Český Krumlov: „Zatím žádné jméno, které budu podporovat, neřeknu, protože náš výbor se teprve do konce tohoto týdne sejde a až na tomto zasedání si budeme ujasňovat, koho podpořit."

Jan Váňa, Jindřichův Hradec:
„Teprve ve čtvrtek budeme mít oblastní sněm, ze kterého by měl vzejít kandidát, jehož 
v pondělí 13. ledna podpoříme. To, že bude kandidovat Jan Bauer, slyším poprvé od Deníku a s žádostí o podporu se na nás zatím neobrátil. Takže je předčasné se k tomu vyjadřovat. Je možné, že náš sněm navštíví, to ale v tuto chvíli nevím. ⋌(zprav)

Autor: Redakce

8.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení