Početná omezení čekají letos neplánovaně na starosty při vydávání obecních peněz. Někde budou stačit úspory běžných výdajů, jinde bude třeba sáhnout i na rezervy nebo jinak řešit propad příjmů od státu.

Většina obcí ale nechce příliš omezovat investiční výdaje. Ocenili to včera v Českých Budějovicích i členové rozpočtového výboru sněmovny při svém výjezdním zasedání.
Koridor

Například modernizace železničního koridoru nebo pokračování výstavby dálnice D 3 bude znamenat pro České Budějovice následné investice, které zatíží městský rozpočet.

Z jednání se zástupci magistrátu však podle předsedy rozpočtového výboru sněmovny Bohuslava Sobotky nevyplynulo, že by město uvažovalo o omezení těchto investic, což Sobotka ocenil.

Na důležitou pozici obcí ve chvíli hospodářských potíží upozornil i člen výboru, poslanec Michal Doktor. „Není možné oddělovat hospodaření státu a obcí,“ zdůraznil Doktor. Poslanec dodal, že pokud by obce uspěly s výzvami, aby jim stát kompenzoval propad daňových příjmů, tak by to mělo neblahý vliv na příští roky státního hospodaření.

Na dotaz Deníku, zda se ale stát nechoval v posledních letech poněkud rozmařile, Doktor připustil, že doba ekonomického růstu nemohla trvat nekonečně. Uznal také, že je škoda, že stát v minulých letech nedokázal odložit některé zbytné výdaje.

Ministerstvo financí přitom na letošek předpovědělo hrubý hospodářský růst necelých 5%. Podle aktuálních čísel však očekává ministerstvo financí propad o dvě procenta a zmýlilo se tedy celkem o sedm procent. A není vyloučeno, že finální čísla na konci roku budou ještě horší. „Nepřál bych si to v žádném případě, ale propad HDP odhadují odbory na pět procent, a já si myslím, že skutečnost se tomu blížit bude,“ uvedl člen rozpočtového výboru Petr Braný.

Braný také konstatoval, že podle něj by měly být daňové příjmy rozloženy více ve prospěch krajů a obcí a upozornil, že pak by obce snáze čelily krizi.
Obtíže už začaly řešit třeba v Českých Budějovicích. Schválený rozpočet města na letošní rok přesahuje dvě miliardy korun a vycházel z předpovědi ministerstva financí. Ta počítala s růstem hrubého domácího produktu asi 4,8 %, ten se ale nebude konat. „Situace se samozřejmě odrazí zejména na příjmové stránce rozpočtu propadem na výnosu ze sdílených daní odhadem o 160 milionů korun,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Proto už několik týdnů vedeme intenzivní jednání o úsporných opatřeních s jednotlivými odbory magistrátu a se všemi organizacemi, které mají s městem nějakou spojitost,“ řekl Vodička a upřesnil, že na prvním místě úspor jsou jednoznačně běžné výdaje rozpočtu. „Reálnější je už i možnost navýšení příjmové části rozpočtu,“ zmínil náměstek. Chystaná preventivní úsporná opatření by měla zabránit schodku městského hospodaření na konci roku.

„V podstatě se snažíme šetřit, kde se dá,“ poznamenal k praktickým krokům Vodička a uvedl příklad výdajů na granty. Z původně připravovaných celkem čtyřiceti milionů korun bude nakonec připraveno k rozdělení jen třicet milionů korun.

„Na běžných výdajích se nám zatím podařilo ušetřit kolem třiceti šesti milionů korun,“ zmínil náměstek a dodal, že jako nejméně vhodnou cestu vyrovnání propadu rozpočtu vidí prodej městského majetku.

Poslanci rozpočtového výboru budou v jižních Čechách tři dny. Vedle jednání s hospodářskými subjekty je čeká například i návštěva hlubocké zoologické zahrady.