Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Jihočeský hejtman hovořil s občany z Dačic

Dačice/AUDIO, FOTO - Nemocnici v Dačicích, tak jak na ni byli lidé zvyklí z minulých let, vedení kraje neobnoví. Řekl to na úterní besedě s občany Dačicka jihočeský hejtman Jiří Zimola.

9.12.2008
SDÍLEJ:

Lidé z Dačic a okolí diskutovali s novým jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou o nemocnici. Foto: Deník/Miroslava Dočekalová

Počítá ale se znovuotevřením lůžkové interny a chirurgie. Pomoc při záchraně špitálu nabídl i hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Než ale kraj zdravotnické zařízení převezme, musí odtud odejít současný provozovatel, tedy společnost PP Hospitals.

Ne všichni se ale nechali sliby ukonejšit. „Jsou to prázdná slova. Čekal jsem nějaké konkrétní věci. Jsem zklamaný a nevěřím. Tohle už jsme slyšeli tolikrát,“ řekl Deníku po skončení debaty Stanislav Špringer z Hříšic.Setkání s novým hejtmanem si nenechalo ujít v dačickém sále na dvě stě lidí z města nad Dyjí a okolí. Zajímalo je, jak chtějí představitelé kraje naplnit předvolební sliby a zachránit zdejší špitál.

„Jasně jsem řekl, že tady budou lůžková oddělení, ne jen ambulance. Nebudeme se bránit ani dalším aktivitám, například takové, jako tady dělá doktor Čepl. Ukazuje se, že to jde,“ řekl mimo jiné Zimola.

Přítomným také přetlumočil výsledky právních rozborů smluv a dodatků uzavřených mezi městem Dačice a společností PP Hospitals. Konstatoval, že ze zprávy vyplývá, že smlouva byla nevyvážená a obsahuje více výhod pro firmu. Právníkům se nezdály ani stanovené sankce. Odchod společnosti ze špitálu by mohl být podle závěrů rozborů problematický, a to i přesto, že společnosti vypršela výpovědní lhůta.

Toto konstatování vyvolalo mezi lidmi vlnu nesouhlasného mručení a byla slyšet i nelichotivá slova na adresu vedení radnice.Ze současné situace viní bývalý ředitel Nemocnice Dačice Antonín Vrbka vedení radnice i firmy. Podle jeho slov zbylo ze zdejšího špitálu jen torzo a pacienti z Dačic navíc nejsou vítáni v jindřichohradecké nemocnici ani personálem, ani pacienty.

Naopak Zimola se hledání viníka vyhnul. „Nechceme nikoho obviňovat z nečinnosti. Chceme pomoct, ale potřebujeme součinnost s městem,“ uvedl Zimola. Narážel tak na nutnost co nejdříve špitál převzít od provozovatele. Ten sice některé prostory uvolnil, ale stále využívá hlavní budovu a polikliniku.

Hejtman Jiří Zimola řekl na debatě s občany Dačicka o nemocnici i to, že s obnovou zdravotnického zařízení chce pomoci vedení kraje Vysočina.

„Nejsme v tom sami. Minulý týden jsem jednal s hejtmanem Jiřím Běhounkem a shodli jsme se, že na tom chceme pracovat společně,“ informoval Zimola o zájmu zajistit péči i pro oblast Jemnicka a Telčska. Menší podporu našel u svého jihomoravského kolegy.

Uzavřená diabetologie. To bylo další téma, které otevřela ve středu večer bývalá zdravotní sestra Jaroslava Mašátová. Popsala neutěšenou situaci lidí trpící touto chorobou.

„Bylo nám řečeno, že kdo si nepíchá inzulín, tak musí chodit jen ke svému praktikovi,“ upozornila na neexistující specializovanou ordinaci v Dačicích.

Do hejtmana vkládá naději i další zdravotnice. Je to vrchní sestra Blanka Burešová. Deníku řekla, že Jiřího Zimolu žádala o zprostředkování schůzky mezi náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Ivanou Stráskou a zaměstnanci dačické nemocnice. „Já mu věřím, že dodrží, co slíbil. Nabídl, že se na něj můžeme obrátit s žádostí o pomoc se současnou situací,“ uvedla Burešová.

Podle jejích slov trápí nemocnici chybějící anesteziolog, který sem měl zajíždět z Jindřichova Hradce, a také nízké platy zdravotních sester.
O těch jednala vrchní sestra s ředitelem Nemocnice Dačice Leošem Dostálem včera.

„Před deseti minutami jsem se vrátila a mám slíbeno, že mezi osm sester můžu rozdělit šestnáct tisíc korun na odměny. Musí s tím ale souhlasit primář,“ řekla ve středu odpoledne Burešová. Podle jejích slov bojuje alespoň za ty dva tisíce, i když je to jen malé zrnko.

ON-LINE ze sálu Besedy:

19.31 hodin - lidé se s rozporuplnými pocity pomalu rozcházejí a v hloučcích ještě diskutují.

19.26 hodin - jihočeský hejtman Jiří Zimola se s občany Dačic rozloučil.

19.16 hodin - vystoupila bývalá zdravotní sestra nemocnice Jaroslava Mašatová. Mluví o problémech diabetiků na Dačicku, kteří nyní musejí jezdit do Jindřichova Hradce. Od listopadu totiž v Dačicích diabetologie nefunguje.

19.03 hodin - hovoří ředitel dačické nemocnice Leoš Dostál. Problém špitálu vidí v nedostatku lékařského personálu.

18.44 hodin - "Jednal jsem s hejtmanem Vysočiny doktorem Běhounkem. Kraj má zájem o obnovu dačického špitálu a chce pomoci. Nemocnice totiž může sloužit i obyvatelům Telčska a Jemnicka.

18.24 hodin - padl první dotaz z řad občanů na poplatky v nemocnici, které chce kraj za pacienty platit

18.23 hodin - hejtman z nevýhodných smluv nechce nikoho obviňovat, ale sdělil, že potřebuje součinnost s městem.

18.13 hodin - v úvodu Jiří Zimola hovoří o tom, že má k dispozici rozbor smluv mezi městem a společností PP Hospitals, která špitál provozuje. Podle jeho slov jsou nevýhodné pro město.

18.02 hodin - dorazil jihočeský Hejtman Jiří Zimola

17.54 hodin - zhruba na 150 účastníků téměř zaplnilo sál Besedy a čekají na příjezd hejtmana. Většinou se jedná o dříve narozené občany.

V pondělí Jiří Zimola zavítal do redakce Českudějovického deníku, kde on-line odpovídal na dotazy čtenářů.
Jeho odpovědi najdete zde.

Miroslava Dočekalová, Lenka Novotná

Autor: Lenka Novotná

9.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení