Centrum města zaplnila téměř dvacítka stánků s vínem. Vinaři nabízeli příchozím to nejlepší ze svého sklípku. "Přivezli jsme sem z jižní Moravy to naše sluníčko, protože u nás je daleko tepleji. Máme tu suchá vína, Ryzlink rýnský i vlašský nebo osvěžující bublinky Frizzante Zweigeltrebe. Velmi se nám líbí vaše dlážděné jindřichohradecké centrální náměstí, ze kterého na nás dýchá taková starobylá atmosféra," popsal jeden z prodejců vína Pavel Novotný, který přijel z Čejkovic u Hodonína.

Své stánky měla na náměstí nejen zavedená vinařství, ale i ta nedávno založená. "Přijeli jsme z Hovoran u Hodonína a jsme poměrně mladé vinařství, které vzniklo v roce 2014. Zaměřujeme se spíše na mladé lidi a jsme velmi aktivní na sociálních sítích. Naše víno se vyznačuje tím, že obsahuje takzvaný vinný kámen, který se tvoří už při výrobě. Je to taková zajímavost, ale je to tak správně," vysvětlil David Kobza, který zastupuje Vinařství Cigánek.

686 účastníků je druhý nejvyšší počet v celé historii akce Jindřichohradecký pedál aneb Přes kopec na Hradec.
Přes kopec na Hradec si vyšláplo 686 jihočeských cyklistů i pěších

Prostor s lavičkami naproti hlavnímu pódiu byl zaplněný téměř po celý den a návštěvníci posedávali i kolem morového sloupu. Každý, kdo chtěl ochutnávat si musel koupit festivalovou skleničku za 100 korun nebo si přinést vlastní, kterou opatřil samolepkou za 60 korun. "Musím říct, že je to tu super, teď jsme si koupili skleničky a jdeme ochutnávat to nelepší víno z Moravy a doufám, že zvládneme ochutnávku všech, která tady jsou. Nejradši mám bílé a Frizzante," pochlubil se návštěvník koštu Jaroslav z Jindřichova Hradce. První ročník degustačního festivalu si nenechaly ujít stovky lidí.