„Borrelióza se projevuje s delším časovým odstupem, mohla ji tedy způsobit i klíšťata v závěru loňské sezony,“ uvedl pracovník hygieny František Kotrba.

Táborsko je v kraji na druhém místě v borelióze. Hygienici registrují na Táborsku už 34 případů boreliózy a 9 případů klišťové encefalitidy od začátku roku.

V mezitýdenním srovnání přibylo v uplynulém týdnu v regionu pět nových potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Největší výskyt hlásí Českobudějovicko s dvaceti případy a se stejným počtem také Prachaticko. Nejméně nakažených je na Písecku (8). Po devíti případech má Táborsko a Jindřichohradecko.

Letos evidují hygienici v rámci kraje i 130 potvrzených onemocnění lymskou boreliózou, nejvíce na Jindřichohradecku, žádný případ není hlášen z Písecka. V mezitýdenním srovnání přibylo šest potvrzených onemocnění.

„Celkový počet letos potvrzených případů boreliózy je opticky vyšší než vloni, nedá se ale hovořit o trendu. Vzhledem k charakteru onemocnění, které se projevuje s delším časovým odstupem, část letos potvrzených a tedy i letos evidovaných onemocnění způsobila klíšťata, která byla aktivní v závěru sezóny loňské,“ upozornil Kotrba.

Okresem s nejnižším výskytem klíšťaty přenášených nemocí je stejně jako vloni Písecko.