Proti koalicím ČSSD s KSČM, respektive obsazení míst radních pro školství, se bouří učitelé a studenti v několika krajích. Nejhlasitější odpor je ale u vás v jižních Čechách. Proč?

Gymnazisté mi na to vlastně nebyli schopni odpovědět. Jen řekli, že nemají osobně nic proti paní Baborové, proti komunistovi na školství už ovšem ano, a hlavně se jim nelíbí koalice s KSČM. Na otázku, jestli by volba jiného radního na školství byla řešením, odpověděli, že ne. Studenti tedy nechtějí slyšet argumenty o skutečných kompetencích toho či onoho radního a fungování rady.

Možná proto, že jim vadí stejně jako ve Zlíně sama koalice s komunisty, když jste měli jinou možnost.

Těch možností bylo několik, počínaje pokračováním čisté velké koalice s ODS nebo s přispěním lidovců. My jsme ale nic takového nechtěli a během kampaně jsme se vymezovali proti stranám, které působí ve vládě.

Lidovci a Jihočeši 2012 v ní nejsou.

Jenže TOP 09 naše stanovisko nerespektovala a dvě hodiny po skončení voleb vytvořila trojdohodu s KDU-ČSL a Jihočechy. Lidovci odmítli samostatně jednat a po 14 dnech nám oznámili, že v úvahu připadá jen koalice ČSSD a této trojdohody. Tím se sami vyautovali.

Překvapuje mě, že se neodvoláváte na to, že lidé zkrátka ve volbách volili levicově.

Jistě, to je hlavní argument. Volby v roce 2012 byly svobodné a zúčastnily se jich demokratické strany. Jakkoliv mohou mít studenti problém s údajnou nedemokratičností KSČM, tato strana se pohybuje v demokratickém systému, má své voliče a ti jí dali dostatek hlasů, v Jihočeském kraji druhý největší počet. To já přece musím respektovat.

Mluvil jste podrobněji s Vítězslavou Baborovou, učitelkou matematiky na ZŠ? Je to typ ženy, která chodí klást věnce k hrobu Klementa Gottwalda?

Přiznávám, že neprovádím podrobnou lustraci kandidátů. Respektuji požadavky koaličního partnera i jejich nominace. Nicméně kdyby se ukázalo, že nabízí někoho naprosto nedůvěryhodného, kdo byl třeba třikrát souzen a je obecně nepřijatelný z morálních důvodů, určitě bych ho neakceptoval. Paní Baborová k nim nepatří, negativní emoce ve mně nevzbuzuje.

Iniciátoři petice argumentují obavou, že komunistka bude rozhodovat o obsazování ředitelských postů a obsahu výuky.

To, co si dnes bez konkrétních znalostí kompetencí radních vymýšlejí studenti, jsouce možná i někým popichováni, jsou nesmysly. Paní Baborová bude jako radní správkyní školských záležitostí, ne člověk, který by ovlivňoval osnovy či dosazoval ředitele.