Řeč byla samozřejmě také o rozvoji zahrady v krajském městě Vysočiny. Na tu Jiroušek nezanevřel, a bydlí v ní.

Jak se díváte na současnost jihlavské zoologické zahrady?

Myslím si, že si vede pořád dobře. Návštěvnost stoupá, takže žádný problém tady nevidím. Sleduji práce na nových výbězích. Jsem spokojený s tím, jak se buduje, ale jsem nespokojený s tím, že to jde pomalu. Pomalu by to ale šlo i za mého vedení. Je to otázka peněz.


Buduje se nyní v zoo ještě něco, co jste vy započal?

Mou poslední akcí je medvědinec, kde jsem se podílel na projektu, a pokud jsem v Jihlavě, tak stále radím. Výběh by měl být hotový do konce tohoto roku.


Zastavíte se alespoň občas s bývalými zaměstnanci nebo u zvířat, která jste znal z dob svého působení v ředitelské funkci?

Když zahradu v Jihlavě projdu, vždy se zastavím s ošetřovateli, jak jsem to dělal vždycky. A dozvím se, co je nového. Pokud jde o zvířata, dříve jsem je mohl vyjmenovat z hlavy, dneska by to už nevyšlo.

Máte v jihlavské zoo nějakého oblíbence?

Je tu pár mých oblíbených zvířat, která, když procházím zahradu, pozdravím. Do zoo se ale dostanu jenom strašně málo. Většinou sedím jenom u počítače, nebo jsem v zahraničí.


Která zvířata to tedy jsou?

Mám tady tygra Dastyna, který se mi vrátil z Prahy. Vždycky mě zdravil, ale teď už se moc nezdravíme. Zestárnul, vlastně stárneme oba. Irbisi jsou také moje oblíbená zvířata. A rád chodím do terária.

Kromě péče o zvířata se věnujete hodně focení a psaní. Chystáte v dohledné době nějakou knihu?

Knížek už mám celkem sedm, čtyři autorské. Někde jsem spoluautorem. Novou knihu nyní nechystám. Jsem hodně rozcestovaný. Příští rok v tom asi budu muset zabrzdit. Jak to ale nakonec dopadne, nevím, protože mám hodně pracovních nabídek.

Je to těžké rozhodování?

Tak, chtěl jsem zase vycestovat nejméně na půl roku. Uvidíme, co převládne. Asi ale vezmu ty pracovní nabídky, protože cestovat nepřetržitě nejde.

O jaké pracovní nabídky by šlo?

Největší mojí akcí by měla být přestavba národní zoo na Kypru. Vypracoval jsem zprávu o současném stavu a návrhy řešení, ty se nyní posuzují. Pokud se budou líbit, musel bych se na čas na Kypr odstěhovat. Je dohoda, že bych řídil stavební práce sám. Jinak by to neudělali podle mých představ.

Jak ta zoo na Kypru vypadá?

Vypadá jako východočeské železárny. Je to jedna mříž vedle druhé.

A co české zahrady? Tam je teď z vašeho pohledu klid?

To ne. Například teď pracuji na projektu africké vesnice pro zoo v Brně. Stát by měla asi za dva roky.

Pojďme ale opět do zahraničí. Kam se chystáte v nejbližší době?

Po kongresu v belgických Antverpách odlétáme s manželkou Inkou do Austrálie a na Nový Zéland. Vracíme se 19. prosince. Do Austrálie letím i proto, že se tam koná kongres Světové asociace zoologických zahrad.

Které z vašich dosavadních zahraničních cest vám utkvěly v paměti?

Nejvíce ty s báglem na zádech. Mám rád Asii, kde se mi hodně líbila cesta po Barmě (Myanmaru). Objeli jsme také celé Borneo. To ale byl špatný nápad, protože tam nic nefungovalo.