Jeho dnešní podoba se od dob železné opony vskutku změnila. Od včerejška mohou řidiči jezdit po oficiálně uznané silnici od hraničního přechodu s městem Gmünd až po obec Dvory nad Lužnicí.

Na financování obou staveb se částkou 10,5 milionu korun podílel Jihočeský kraj, 25 miliony korun obec České Velenice. Investici ve výši 88 milionu korun pokryly prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj a pět milionů korun státní rozpočet.

„Silnice mezi dvěma městy, Českými Velenicemi a Gmündem, úzce provázanými, je dnes mnohonásobně víc zatížená, než tomu bylo po pádu železné opony a rekonstrukci opravdu potřebovala,“ uvedl starosta města Jaromír Slíva. Na dobu, kdy do Českých Velenic nebyl ze sousedního Gmündu přístup, zavzpomínal i majitel rakouské firmy Leyer+Graf Franz Graf: „Dnešní den je pro mne opravdu významný. Nikdy by mne ani nenapadlo, že by moje firma tady někdy dostala zakázku. Žil jsem tu od roku 1938 do roku 1945. Chodil jsem tady za viadukt do školy na Sokolském hřišti. Mám radost, že těžké časy máme za sebou.“ Práce pro vedení města ale ještě nekončí. „Čekají nás ještě vyrovnání majetkoprávních vztahů s majiteli sousedních nemovitostí, se kterými máme uzavřené smlouvy o smlouvě budoucí. Jen od kraje bude vše převedeno bezplatně,“ uvedl místostarosta Miroslav Kotrč. Lidem se nová podoba silnice líbí, ale někteří mají výhrady. „Vypadá to moc hezky, ale je to nepraktické. Dřív jsme tady měli víc parkovacích míst,“ konstatovala Hana Nováková. „Teď to vypadá pěkně, ale měli to udělat dobře hned napoprvé a ne až na počtvrté. Chodníky a výjezdy z bočních ulic totiž předělávali,“ řekla Lenka Karasová. Jiřina Miklová si ale postěžovala, že jí, jako silně slabozraké, se po nových chodníkách chodí hůř. Navíc by ocenila nový přechod mezi školou a řeznictvím.